Swanetia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Typowa swanecka baszta obronna

Swanetia (gruz. სვანეთი Swaneti) – wysokogórski region Gruzji.

Region ten dzieli się na Swanetię Dolną (gruz. Kwemo Swaneti) i Górną (gruz. Zemo Swaneti). Granicą tych subregionów jest pasmo Gór Swaneckich (do 4000 m n.p.m.). Stolicą regionu jest Mestia. Inne osady – Uszguli i Lentechi.

Region zamieszkany przez Swanów – grupę posługującą się językiem swańskim, spokrewnionym z językiem gruzińskim. W języku swańskim zachowało się wiele elementów starożytnego języka Gruzinów. Kultura Swanów przez stulecia kształtowała się w izolacji od reszty ziem gruzińskich nabierając silnie regionalnych cech. Charakterystyczną cechą krajobrazu są średniowieczne baszty obronne, które powstawały głównie z powodu praktykowania zwyczaju krwawej zemsty rodowej.

W miejscowości Mestia mieści się Muzeum Swaneckie, prezentujące kolekcję unikatowych ikon, manuskryptów, wyrobów ze złota, które ukrywane były na terenie niedostępnej Swanetii podczas najazdów na ziemie gruzińskie.

Region Górnej Swanetii, ze względu na liczne zabytkowe cerkwie i baszty obronne oraz wyjątkową kulturę został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mestia to jedno z piękniejszych miast północnej Swanetii. Będąc w Mestii warto zobaczyć najwyższą partię gór Swanetii, gdzie w najwyższym miejscu sięga ona 4008 m n.p.m. To jednak są góry dla bardziej doświadczonych turystów. Nie są jednak cenione przez alpinistów, bo na północ od nich rozciąga się wysoki Kaukaz, gdzie znajduje się góra Dyhtau, mająca 5204 m n.p.m. Warto się tam wybrać, ponieważ Swanetia to zdaniem wielu najpiękniejszy region Gruzji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]