Swiss Vapeur Parc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Swiss Vapeur Parc w 2007

Swiss Vapeur Parc (dokładnie: szwajcarski park pary) – park tematyczny położony w Le Bouveret, nieopodal Genewy (Szwajcaria).

Wiadomości ogólne[edytuj | edytuj kod]

Park zaprojektowany został na południowo-wschodnim krańcu Jeziora Genewskiego i poświęcony jest przede wszystkim przedstawieniu miniatur kolejowych. Główną atrakcją parku jest park pary – na powierzchni 1,2 ha odtworzony został krajobraz w miniaturze, w którym główną rolę odgrywają modele kolejowe jeżdżące na torze o rozstawie 5 oraz 7 i ¼ cala. Zastosowana w taborze skala pozwala na przewożenie specjalnymi platformami osób. Wagony te wyposażone są w siedzenia i ciągnięte przez wierne miniatury autentycznych lokomotyw – w tym legendarnych maszyn, np. Pacific 01, napędzanych przez silniki parowe. Całość zakomponowana jest w odpowiednim otoczeniu – zatoka Jeziora Genewskiego i stromo wznoszące się góry. W ruchu pozostaje często kilka maszyn jednocześnie.

Z miniatur architektonicznych w Parku oglądać można m.in.: zamek z Aigle kościół z Saanen, tartak z Nax oraz Café de la Treille.

Historia[edytuj | edytuj kod]

30 października 1979 zawiązał się Club Vapeur Aigle, który początkowo liczył 22 członków. Stowarzyszenie to rozwinęło się potem w Club des amis du Swiss Vapeur Parc i w 2005 liczyło już 40 osób. Pierwsze prace przy Parku rozpoczęto w 1989. W 2000 ilość zwiedzających osiągnęła 160 000.

Warunki korzystania[edytuj | edytuj kod]

Swiss Vapeur Parc czynny jest od kwietnia do października. Wstęp płatny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Wróblewski: Park pod parą. W: Tygodnik Kolejarza Nowe Sygnały, nr 9/2004, ISSN 1732-8101.