Synagoga w Wodzisławiu Śląskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Synagoga w Wodzisławiu Śląskim
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wodzisław Śląski

Budulec

murowana

Data budowy

1826

Data likwidacji

1938

Tradycja

reformowana

Obecnie

sklep

Położenie na mapie Wodzisławia Śląskiego
Mapa konturowa Wodzisławia Śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Wodzisławiu Śląskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Wodzisławiu Śląskim”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Wodzisławiu Śląskim”
Położenie na mapie powiatu wodzisławskiego
Mapa konturowa powiatu wodzisławskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Wodzisławiu Śląskim”
Ziemia50°00′07″N 18°27′47″E/50,002000 18,463000
Synagoga na początku XX wieku

Synagoga w Wodzisławiu Śląskimsynagoga znajdująca się w Wodzisławiu Śląskim przy obecnej ulicy Targowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Synagoga została zbudowana w 1826 roku na miejscu starej synagogi, która spłonęła podczas pożaru w 1822 roku. W okresie międzywojennym zamknięta ze względu na brak w mieście społeczności żydowskiej.

W 1938 roku budynek synagogi zakupili przedstawiciele Związku Powstańców Śląskich, którzy przebudowali go na Dom Powstańca. Podczas II wojny światowej urządzono tu kino Czar[1] wbrew wcześniejszej umowie, która zakładała poszanowanie tego budynku jako byłego miejsca kultu. Do 2015 roku w budynku znajdował się sklep z kosmetykami[2]. Po jego przeprowadzce do Galerii Karuzela jego miejsce zajął sklep z odzieżą[3].

Usytuowana w centrum starego miasta, budynek na początku minionego wieku wolno stojący, tynkowany, dawniej dwukondygnacyjny, zwieńczony dachem czterospadowym orientowany na planie litery T z ozdobną elewacją frontową zdobioną w części środkowej jednoosiowym ryzalitem wystającym poza lico dachu, z dużym prostokątnym oknem zamkniętym łukowato, nad nim okrągły – oculus z gwiazdą Dawida. Do wnętrza wiodły trzy wejścia łukowe w formie romańskich portali flankowane kolumnami. Wejścia boczne zdobione były nad portalami gwiazdami Dawida. Prawdopodobnie w części frontowej mieścił się przedsionek, a nad nim tzw. babiniec. Od 1938 roku przebudowana z częściowym zachowaniem pierwotnej bryły[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przewodnik po Wodzisławiu Śląskim [dostęp 2021-06-22].
  2. a b Wodzisław: Synagoga mieściła się tuż przy naszym rynku, Wodzisław Śląski Nasze Miasto, 21 kwietnia 2013 [dostęp 2021-06-22] (pol.).
  3. Wodzisławianie pamiętają w tym miejscu kino „Czar”. Za tydzień otwarcie nowego sklepu, www.tuwodzislaw.pl [dostęp 2021-06-22] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]