Syrena (urządzenie do sygnalizacji dźwiękowej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy urządzenia akustycznego. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Syrena elektromechaniczna
Leofon - dawne urządzenie sygnalizacyjne

Syrena (urządzenie do sygnalizacji dźwiękowej) - urządzenie akustyczne służące do powiadamiania ludności o zaistniałych klęskach lub stanach alarmowych. W dzisiejszych czasach używane przede wszystkim przez Ochotnicze Straże Pożarne do alarmowania swoich członków czynnych o zaistniałym pożarze lub innym miejscowym zagrożeniu, a także przez Obronę Cywilną Kraju do powiadamiania o zagrożeniach powodziowych. Są również używane przez pojazdy uprzywilejowane do powiadamiania uczestników ruchu drogowego o uprzywilejowaniu owego pojazdu w ruchu drogowym. Dawniej służyły przede wszystkim do informowania ludności cywilnej o zbliżających się nalotach w czasie wojny.

Syreny te uruchamiane są ze Stanowisk Kierowania Komendantów Miejskich i Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkich Stanowisk Koordynacji Ratownictwa, Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, Ośrodków Ochrony Ludności przy wojewodzie, przez inne służby np. wojsko, policję

Syreny te możemy podzielić na:

  • stacjonarne - montowane na budynkach użyteczności publicznej, remizach strażackich itp.
  • przewoźne - montowane w pojazdach ratowniczych (pogotowiu ratunkowym, policji, straży pożarnej, pojazdach pogotowia gazowego itp.)

zobacz też[edytuj | edytuj kod]