Sytuacja osób LGBT w Jemenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Prawo wobec kontaktów homoseksualnych[edytuj | edytuj kod]

Kontakty homoseksualne, zarówno pomiędzy kobietami, jak i mężczyznami, są w Jemenie nielegalne - zgodnie z systemem prawnym opartym na szariacie[1]. Tego typu czyny podlegają karze - od chłosty po karę śmierci[2][3]. Jemen jest jednym z siedmiu krajów świata, w których grozi kara śmierci za kontakty seksualne pomiędzy dwiema dorosłymi osobami tej samej płci, podjęte za obopólną zgodą[4].

Ochrona prawna przed dyskryminacją[edytuj | edytuj kod]

Ogólnokrajowa[edytuj | edytuj kod]

Jemeńskie prawo nie gwarantuje żadnego zakazu dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną.

Azyl[edytuj | edytuj kod]

Jemeńskie przepisy prawne nie przyznają prawa osobom do ubiegania się o azyl polityczny z powodu prześladowań przez wzgląd na orientację seksualną we własnym kraju.

Służba wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Geje są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej.

Uznanie związków osób tej samej płci[edytuj | edytuj kod]

W jemeńskim ustawodawstwie nie istnieje żadna prawna forma uznania związków jednopłciowych. Nie ma również żadnych planów uregulowania tej kwestii.

Życie osób LGBT w kraju[edytuj | edytuj kod]

Z punktu widzenia praw człowieka, siły bezpieczeństwa są odpowiedzialne za torturowanie, nieludzkie traktowanie, a nawet egzekucje przeprowadzone bez prawomocnego wyroku sądu[5]. Zgodnie z informacjami Ambasady Jemenu, w ciągu kilku ostatnich lat sytuacja nieco się poprawiła, jako że rząd podpisał kilka międzynarodowych traktatów dotyczących praw człowieka, a nawet mianował kobietę, Wahibę Fara'a, ministrem praw człowieka[6]. Inne źródła podają, że wiele problemów wiąże się z zarzutami, iż owe reformy nie zostały w pełni wprowadzone oraz że dochodzi do nadużyć na coraz szerszą skalę, zwłaszcza jeśli chodzi o prawa kobiet, wolność prasy, tortury i brutalność policji[7]. Wolność słowa, wyznania oraz prasy jest wciąż ograniczana[8]. Strony internetowe związane z tematyką lesbijek i gejów są blokowane przez rząd[9].

Zgodnie ze stanem na rok 2007, w tym kraju nie istnieją żadne publiczne miejsca dla osób LGBT - jak w krajach zachodnich[10]. Oficjalne wnioski władz są takie, że w Jemenie nie ma lesbijek i gejów, aczkolwiek prawne istnienie poważnych kar za kontakty seksualne z osobą tej samej płci może sugerować ich obecność w społeczeństwie[11].

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]