Szadzko (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szadzko
Dobrzany
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Szadzko

Region

Pojezierze Ińskie

Morfometria
Powierzchnia

78,42 ha

Głębokość
• maksymalna


2,6 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Pęzinka

Rzeki wypływające

Pęzinka

Położenie na mapie gminy Dobrzany
Mapa konturowa gminy Dobrzany, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szadzko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szadzko”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szadzko”
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa konturowa powiatu stargardzkiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szadzko”
Ziemia53°20′41″N 15°24′21″E/53,344722 15,405833

Szadzkojezioro na Pojezierzu Ińskim, położone w gminie Dobrzany, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Jezioro znajduje się ok. 1 km na południowy zachód od miasta Dobrzany.

Według danych gminy Dobrzany powierzchnia zbiornika wynosi 78,42 ha, a maksymalna głębokość 2,6 m[1]

Linia brzegowa jeziora jest średnio rozwinięta – występują łagodne zatoki, brzegi wysokie od północy, część południowa o brzegach niskich z szerokim pasem trzcinowisk. Na północnym krańcu Szadzka znajduje się ujście rzeki Pęzinki – silnie zabagnione i zatrzcinione, rzeka uchodzi z jeziora w okolicy wsi Szadzko leżącej nad południowo-zachodnim brzegu. Nad północnym brzegiem biegnie droga lokalna do Dobrzan.

O bardzo dużej wartości krajobrazowej decyduje w większości zadrzewiona, niezabudowana linia brzegowa oraz wyraźne akcenty historyczne – grodziska na brzegu południowym, wzgórze zamkowe oraz ruiny starego kościoła w Szadzku[1].

Według danych gminy w typologii rybackiej jest jeziorem linowo-szczupakowym[1], jednak według danych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej jest to jezioro typu karasiowego[2]. Dominuje tu leszcz, a sandacz jest gatunkiem towarzyszącym[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c 3.1.6. Hydrologia i hydrografia. W: Program Ochrony Środowiska dla Miasta i Gminy Dobrzany 2004 -2015. Urząd Miejski w Dobrzanach, s. 24.
  2. a b NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.