Szczekuszka północna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szczekuszka północna
Ochotona alpina[1]
(Pallas, 1773)
Szczekuszka północna
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd zajęczaki
Rodzina szczekuszkowate
Rodzaj Ochotona
Podrodzaj Pika
Gatunek szczekuszka północna
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
Portal Portal Zoologia

Szczekuszka północna (Ochotona alpina) – gatunek ssaka z rodziny szczekuszkowatych, występujący w górach środkowej i północno-wschodniej Azji.

Systematyka

Systematyka gatunku obejmuje cztery podgatunki[3]:

  • O. a. alpina
  • O. a. changaica
  • O. a. cinereofusca
  • O. a. sushkini

Biotop

Szczekuszki północne zamieszkują wyżynne stepy, a także obszary skaliste w terenach o klimacie kontynentalnym. Szata roślinna w tych rejonach jest raczej uboga, składają się na nią przede wszystkim trawy, zioła oraz niskie krzewy.

Długość życia

3 lata

Zachowanie

Za schronienie bardzo często służą im nory pozostawione przez inne gatunki ssaków. Zajęte przez nie stanowisko wypełniają sianem. Przeciętna nora składa się z jednej komory i z 3-5 korytarzy prowadzących na powierzchnię. Zwierzęta te żyją w koloniach, komunikują się wzajemnie oraz ostrzegają przed niebezpieczeństwem za pomocą dźwięków słyszanych z dużej odległości. Osobniki tego gatunku charakteryzuje także duża odporność na niskie temperatury, jednak w przypadku wyjątkowo srogiej zimy zapadają w krótki sen. Rzadko chodzą po ziemi, zazwyczaj skaczą.

Pożywienie

Szczekuszki są roślinożerne i żywią się najczęściej różnymi gatunkami traw i ziół, a także liśćmi i gałązkami krzewów. Przez cały okres wegetacji roślin zbierają zimowe zapasy, które mogą ważyć nawet 20 kg.

Rozmnażanie

Maksymalnie w ciągu roku szczekuszka może posiadać 3 mioty, a w każdym z nich może znajdować się do 13 młodych. Ciążą trwa 20-24 dni. Pierwszy poród zazwyczaj pojawia się w maju. Zwierzęta z pierwszego miotu nawet w tym samym roku mogą przystąpić do rozrodu. Wysoka rozrodczość tych ssaków związana jest wysokim poziomem śmiertelności populacji.

Wrogowie

Ptaki drapieżne (błotniaki, myszołowy, puchacze, orły) oraz ssaki.

Relacje z człowiekiem

Szczekuszki są często wykorzystywane przez miejscowe ludy pasterskie, które zbierają zgromadzone przez nie zapasy, a także wypasają bydło na terenach zamieszkiwanych przez te zwierzęta, przez co te często nie przeżywają zimy.

Przypisy

  1. Ochotona alpina w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Ochotona alpina. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.)
  3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Ochotona (Pika) alpina. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 31 grudnia 2012]