Szczygłowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Herb Knurowa Szczygłowice
Dzielnica Knurowa
Szczyglpiastow.jpg
Szczygłowice – osiedle mieszkaniowe
Miasto Knurów
Status Dzielnica
Strefa numeracyjna 032
Kod pocztowy 44-193
Tablice rejestracyjne SGL
brak współrzędnych
Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Szczygłowicedzielnica miasta Knurów granicząca z Czerwionką-Leszczyny. Do 1950 miejscowość była siedzibą gminy Szczygłowice.

Toponimia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości pochodzi od „szczygła” – w tym przypadku raczej ptaka, a nie nazwiska. Jeżeli Krywałd wywodzi swą nazwę od „wroniego lasu” − Krievald, zaś Bojków od lasu bogatego w ptactwo, mógł więc ten teren, na którym żyły szczygły, przyjąć imię tego pięknego ptaka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o Szczygłowicach pochodzi z 1531. W tym roku biskup wrocławski oraz książę opolsko-raciborski nałożyli dodatkową dziesięcinę snopową na rzecz kościoła kolegialnego pw. Świętego Krzyża w Opolu. Wśród szeregu wsi rybnickich obciążonych tą dziesięciną znalazły się również Szczygłowice.

1 września 1939 oddział Wehrmachtu rozstrzelał na szosie przed Fabryką Materiałów Wybuchowych «Lignoza» czterech dozorców fabrycznych[1].

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Budynek MSP nr 4 i MG nr 4

Znani ludzie urodzeni w Szczygłowicach[edytuj | edytuj kod]

W Szczygłowicach wychował się Jerzy Dudek, a także jego brat Dariusz Dudek[2][3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Fajkowski, Jan Religa: Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939–1945. Warszawa: Książka i Wiedza, 1981.
  2. Wojciech Todur: Jerzy Dudek sfinansował w Szczygłowicach nowe boisko szkolne ze sztuczną trawą. katowice.gazeta.pl [on-line], 2006-05-31. [dostęp 2012-09-06].
  3. Za dwa lata wracam do Polski. Rozmowa z Jerzym Dudkiem, bramkarzem Realu Madryt. „Altus na topie. Magazyn wielkomiejski”, s. 5, 2008. Krystian Dudek. Publish-Press. 
  4. Magda Leksy: Co Jerzy Dudek ma wspólnego z naszą panią z fizyki? Wywiad z Panią Teresą Nowacką- Korus. W: Szkolak Rudziniecki (internetowa strona szkolnej gazetki tworzonej przez gimnazjalistów Zespołu Szkół w Rudzińcu) [on-line]. szkolak_rudziniecki.republika.pl. [dostęp 2012-09-06].