Szklana żabka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szklana żabka
Centrolenella colymbiphyllum
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Rodzina Centrolenidae
Rodzaj Centrolenella
Gatunek Centrolenella colymbiphyllum
Portal Portal Zoologia

Szklana żabka (Centrolenella colymbiphyllum) - gatunek płaza z rzędu płazów bezogonowych, z rodziny szklanych żab (Centrolenidae). Występuje na terenie Ameryki Środkowej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wielkość płaza dochodzi do 3 cm. Gatunek ten charakteryzuje się rzadką cechą przezroczystości tkanki mięśniowej oraz skóry. Od strony brzusznej widoczne są wewnętrzne narządy, od strony powierzchni górnej skóra jest mniej przezroczysta o zabarwieniu zielonkawym z jasnymi plamkami. Tęczówka oka w kolorze złocistym.

Szklana żabka prowadzi nadrzewny tryb życia. Zamieszkuje krzewy i młode drzewka w pobliżu strumieni wodnych. Za dnia wyleguje się na dużych liściach, wieczorem po zmierzchu staje się aktywną polując na małe owady.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Rozmnażanie odbywa się na liściu zwisającym w bezpośrednim sąsiectwie z wodą. Samica składa na liściu po kilkadziesiąt sztuk jaj, które otoczone sa galaretowatą osłonką. Rozwój jaj odbywa się na liściu. Skrzek namoczony deszczówką zsuwa się z czasem z liścia wpadając do wody gdzie następuje końcowy etap w rozwoju kijanki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Mały Słownik Zoologiczny/gady i płazy, Włodzimierz Juszczyk, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1978

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie szklanej żabki