Szkoła rzemieślnicza w Opolu Lubelskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Szkoła rzemieślnicza w Opolu Lubelskim − szkoła pijarska w Opolu Lubelskim, przeznaczona dla kształcenia rzemieślników.

Szkoła była planowana w XVIII wieku, w 1764 roku otrzymała protekcję Sejmu. Wydany został wówczas biuletyn w języku niemieckim i polskim, zachęcający rzemieślników niemieckich do osiedlania się w Opolu Lubelskim i podejmowania funkcji nauczycieli. W wyniku tej akcji do Opola przybyła grupa rzemieślników z katolickich krajów południowych Niemiec (wcześniej sprowadzeni przez Jana Tarłę rzemieślnicy niemieccy byli luteranami). Rzemieślnicy ci początkowo byli pod opieką opolskich pijarów, dopiero w l. 80. XVIII wieku otrzymali własny cech. Nie wiadomo jak długo i w jakim zakresie szkoła funkcjonowała. Wśród przyczyn upadku szkoły w późniejszych opisach wymieniana była defraudacja funduszy i niska jakość kwalifikacji osiadłych w mieście niemieckich rzemieślników. Do dziś zachowały się dwie części pierwotnego budynku szkoły, położone przy ul. Kościuszki (pozostałe rozebrano), jako odrębne budynki wpisane do rejestru zabytków (decyzja o wpisie nr A/152 z 16.01.1967).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ausz Mariusz, Szkoły pijarskie w Opolu Lubelskim, „Res Historica, W kręgu edukacji i dydaktyki historii", R. 2000, z. 12, s.11-25.
  • Ausz Mariusz, Szkoły pijarskie na Lubelszczyźnie w wiekach XVII-XIX, Lublin 2006.
  • Krzysztof Jastrzębski. Pijarska szkoła rzemieślnicza w Opolu Lubelskim. „Mówią Wieki”. 1/2011 (612), s. 20-24. Bellona SA. ISSN 1230-4018. (pol.).