Túrin Turambar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy Túrina, człowieka z Pierwszej Ery. Zobacz też: Inne osoby noszące to imię.
Túrin Turambar
Lata życia 463 PE – 499 PE
Rasa i kultura człowiek, Adan
Kraina Dor-lómin, Doriath, Talath Dirnen, Brethil
Inne imiona Neithan, Gorthol, Agarwaen, Thurin, Adanedhel, Mormegil, Turindo, Zguba Glaurunga
Tytuły lub przydomki Książę Dor-lóminu
Rodzice Húrin Thalion i Morwena Eledhwen
Rodzeństwo Urwena Lalaith, Niënor
Współmałżonek Niënor
Polskie tłumaczenia imienia
R. Kota Túrin
M. Skibniewskiej Turin
Wystąpienia w literaturze
Literatura przedmiotu Silmarillion, Niedokończone Opowieści, Dzieci Húrina
Portal Portal Śródziemie
Wyobrażenie Túrina i Niënor w Brethilu

Túrin Turambar (ur. 463 roku Pierwszej Ery w Dor-lóminie, zm. 499 roku Pierwszej Ery w Cabed-en-Aras) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, władca Dor-lóminu, syn Húrina Thaliona i Morweny, brat Urweny Lalaith oraz Nienor Níniel, której był także mężem.

Znany pod licznymi imionami Neithan, Gorthol, Agarwaen syn Úmartha, Thurin, Adanedhel, Mormegil i Turambar, które przybierał, aby uciec przed klątwą Morgotha.

Występuje w Dzieciach Húrina, Silmarillionie i Niedokończonych opowieściach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodowód i dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Dor-lóminie. Z powodu klęski w Nirnaeth Arnoediad i zagrożenia rodzimej krainy musiał ujść do Doriathu, pod opiekę Thingola. Tam też poznał swojego przyjaciela Belega. Po pewnym czasie otrzymał od Thingola spuściznę swojego rodu, Smoczy Hełm. Uciekł jednak z Doriathu, aby nie zostać posądzonym o zabicie Saerosa.

Wygnanie[edytuj | edytuj kod]

Po długiej wędrówce spotkał banitów, których przywódcą był wówczas Forweg. Túrin przedstawił się nieznajomym jako Neithan (sind. Skrzywdzony). Niebawem zajął miejsce Forwega. Wkrótce, z rozkazu króla Doriathu, na poszukiwania Túrina wyruszył Beleg, który przyniósł mu informacje o tym, że Thingol uznał go za niewinnego i może powrócić do do Doriathu. Jednak syn Húrina odmówił, uznając swój powrót za niegodny. Pewnego dnia banici pojmali krasnoluda Mîma i jako okup zamieszkali w jego domu. Krasnolud jednak zdradził ich orkom, którzy wkrótce napadli na miejsce zamieszkania banitów. W bitwie zginęło wielu ludzi. Przeżył, choć ciężko ranny, Beleg i Túrin wzięty żywcem do niewoli. Beleg szybko ruszył w pościg za orkami. Na swej drodze spotkał Gwindora, który uciekł z Angbandu. Razem w nocy uwolnili Túrina. Jednak ten gdy zobaczył ich, pomyślał, że są to orkowie, wyrwał Belegowi miecz z ręki i zabił go. Túrin długo nie mógł pogodzić się ze śmiercią najlepszego przyjaciela.

W Nargothrondzie[edytuj | edytuj kod]

Gwindor zaprowadził Túrina do Nargothrondu, jednego z królestw elfów, które wciąż opierały się Morgothowi. Aby go nie rozpoznano, przybrał imię Agarwaen, syn Úmartha (sind. Splamiony Krwią, syn Złego Losu). Zakochała się w nim córka króla Nargothrondu, Orodretha, Finduilas. Jego prawdziwe imię wyjawił zakochany w Finduilas Gwindor. W Nargothrondzie był znany także pod mianem Adanedhel (sind. człowiek-elf, gdyż przypominał elfa zarówno z wyglądu, jak i pod względem umiejętności), Finduilas nazywała go imieniem Thurin (sind. Tajemnica). Z czasem dzięki swoim umiejętnościom Túrin osiągnął popularność oraz władzę, większą, niż Orodreth. Został dowódcą wojsk Nargothrondu. Zmienił sposób walki elfów z królestwa. Zaniechał dotychczasowej strategii atakowania z zaskoczenia małymi siłami: przygotował królestwo do otwartej walki i wyprowadził w pole całą armię królestwa. W bitwie z siłami Morgotha, wśród których był smok Glaurung, przegrał. Doprowadził tym samym do ujawnienia miejsca, w którym znajdował się Nargothrond, i jego upadku.

Sam Túrin stanął naprzeciw smoka i został przez niego zaczarowany. Pod wpływem czaru Túrin zapomniał o wziętej do niewoli Finduilas i wyruszył na poszukiwanie swojej matki i siostry. Gdy okazało się, że Glaurung skłamał i nie cierpią one w Dor-lóminie, ruszył na poszukiwania Findulas. Było już jednak zbyt późno.

W Brethilu[edytuj | edytuj kod]

Podczas podróży dotarł do Brethilu, w którym, zaniechawszy bezowocnych poszukiwań, zamieszkał wśród ludu Halethy, gdzie spotkał swoją siostrę Niënor, dotkniętą amnezją, wskutek czego nie znając jej tożsamości nadał jej imię Níniel i zakochał się w niej z wzajemnością. Tutaj też osiągnął szybko dużą popularność, a wraz z nią władzę.

Gdy Glaurung ruszył do Brethilu, Turin wyszedł mu naprzeciw. Zabił smoka, jednak kłamstwa i nieporozumienia doprowadziły wojownika do załamania nerwowego i w rezultacie popełnił samobójstwo rzucając się na swój miecz, Gurthang.

Przepowiednia[edytuj | edytuj kod]

Ostatecznie Túrin pomści siebie, swoją rodzinę i wszystkich ludzi podczas Dagor Dagorath, kiedy to walcząc z Morgothem zabije go i zakończy jego istnienie na Ei. Mówi o tym Druga Przepowiednia Mandosa.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Imię Túrin pochodzi z sindarinu i znaczy w tej mowie Zwycięski duch. Jego przydomek Turambar oznacza Pan Losu, choć jest przez samego Turina interpretowany jako Pan Mrocznego Cienia[1].

Przypisy

  1. J.R.R. Tolkien Niedokończone Opowieści przekład Radosław Kot wydawnictwo Amber Warszawa 2006.