Tęczanka filigranowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tęczanka filigranowa
Iriatherina werneri[1]
Meinken, 1974
Tęczanka filigranowa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Infragromada doskonałokostne
Rząd aterynokształtne
Rodzina tęczankowate
Rodzaj Iriatherina
Meinken, 1974
Gatunek tęczanka filigranowa
Portal Portal Zoologia

Tęczanka filigranowa[2], tęczanka Wernera[2] (Iriatherina werneri) – gatunek małej, słodkowodnej ryby z rodziny tęczankowatych (Melanotaeniidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Iriatherina. Jest to ryba hodowana w akwariach.

Odkrycie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został odkryty przez niemieckich akwarystów na terenie indonezyjskiej prowincji Papua Zachodnia w 1973, a rok później opisał go naukowo na łamach niemieckiego czasopisma Aquarium Aqua Terra ichtiolog i akwarysta Hermann Meinken[3].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Środkowo-wschodnia Nowa Gwinea oraz północna Australia. Przebywają najczęściej w czystych, wolno płynących wodach z bujną roślinnością.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Niewielka ryba o srebrzystym, silnie bocznie ścieśnionym ciele. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony: samce mają znacznie wydłużone promienie drugiej płetwy grzbietowej i płetwy odbytowej, osiągają do 5 cm, a samice do 4 cm długości.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Biologia i ekologia tego gatunku jest słabo poznana. Większość danych pochodzi z obserwacji przeprowadzonych w akwariach. W warunkach naturalnych tęczanki Wernera żyją w ławicach złożonych z samic i młodych osobników, wokół których pływają samce. Żywią się glonami, okrzemkami, drobnymi skorupiakami i drobnymi larwami muchówek.

Warunki hodowlane[edytuj | edytuj kod]

Tęczanka filigranowa jest rybą stadną, spokojną, skorą do pływania. W akwarium powinna być trzymana w grupie co najmniej 5 osobników, z innymi towarzyskimi i niedużymi rybami. Wymaga akwarium z dużą przestrzenią do pływania oraz roślinnością rosnącą po bokach zbiornika. Woda powinna być wolna od azotanów, regularnie odświeżana. W akwarium ryba ta przebywa w górnej i środkowej warstwie toni.

Iriatherina Werneri-Male group.jpg
Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni
Temperatura wody 22–30 °C
Twardość wody miękka
2–8°n
Skala pH 5,2–7,5
Pokarm drobne skorupiaki,
muszki owocowe, płatki

Przypisy

  1. Iriatherina werneri w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. 2,0 2,1 Bibliografia: Atlas ryb akwariowych
  3. Hermann Meinken. Mitteilung der Fischbestimmungsstelle des VDA, Nr. 77. Aus Neu-Guinea kommt eine neue Gattung und Art der Ährenfische (Pisces, Atherinidae). „Aquarium Aqua Terra”. 8(55), s. 9-11, 1974 (niem.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Iriatherina werneri. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 29 listopada 2009]
  2. Adrian R. Tappin: Home of the Rainbowfish: Iriatherina werneri (ang.). [dostęp 29 listopada 2009].
  3. Kahl Wally, Kahl Burkard, Vogt Dieter: Atlas ryb akwariowych. Warszawa: Delta W-Z, 2000. ISBN 83-7175-260-1.