TARDIS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TARDIS – pojazd Doktora, z pozoru zwykła budka policyjna

TARDIS (Time And Relative Dimension(s) In Space) – fikcyjny statek kosmiczny oraz wehikuł czasu i przestrzeni tytułowej postaci brytyjskiego serialu science fiction Doktor Who.

TARDIS pochodzi z planety Gallifrey, statków tego typu używają wyłącznie Władcy Czasu. Można nią podróżować w czasie i przestrzeni.

TARDIS posiada niezwykłą właściwość, nazywaną Obwodem Kameleona, która pozwala na zmianę wyglądu zewnętrznego stosownie do czasu i miejsca. Obwód Kameleona w TARDIS Doktora uległ jednak uszkodzeniu po jego podróży do lat 60. XX wieku, zatrzymując się na wyglądzie niebieskiej brytyjskiej budki policyjnej[a].

TARDIS jest wewnątrz o wiele większa niż na zewnątrz (być może nieskończona[b]), jest „wymiarowo transcendentalna”. Ma wiele różnych pomieszczeń, ale najważniejszym jest sterownia, gdzie toczy się większość wydarzeń.

TARDISy się hoduje, nie buduje, statek jest żyjącym organizmem[c] (dokładniej, uważa się za kobietę[d]) Posiada duszę i serce. Potrafi się komunikować telepatycznie ze swoim właścicielem. Spojrzenie w serce TARDIS jest niebezpieczne, wchłonięcie wiru czasowego jest śmiertelne zarówno dla ludzi, jak i dla Władców Czasu[e].

Oprócz TARDIS należącej do Doktora, w serialu pojawiły się inne egzemplarze statku tego typu. Do takich przykładów można zaliczyć TARDISy zagorzałych wrogów Doktora – Mistrza oraz Rani. Te wehikuły, w przeciwieństwie do TARDIS Doktora, nie są uszkodzone pod żadnym względem – wciąż mogą przybierać dowolne formy. Oprócz tych dwóch, trzecia TARDIS pojawia się w nieukończonej i nieemitowanej historii Shada. Należy ona do profesora Chronotisa.

TARDIS uczestniczyła w Wojnie Czasu pomiędzy Władcami Czasu a Dalekami. Wojna ta skończyła się prawie zupełną eksterminacją obu ras, co również TARDIS czyni ostatnią z ocalałych. Od czasu zakończenia wojny Doktor podróżuje samotnie odwiedzając istotne dla ludzkości miejsca i czasy, ratując wielokrotnie Ziemię przed zagładą. W jego podróżach TARDIS często ma towarzystwo, na pokład statku zabrał m.in. Sarę Jane Smith, Rose Tyler, Marthę Jones, Donnę Noble, Amy Pond, Clarę Oswald czy Kapitana Jacka Harknessa.

Najdalej Doktor zawędrował w TARDIS do Wielkiego Wybuchu i 100 bilionów lat w przyszłość (w odcinku Utopia).

TARDIS w kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Wygląd i kształt TARDIS w formie niebieskiej budki policyjnej (niegdyś częsty widok na ulicach miast Wielkiej Brytanii[1]), stał się w świadomości widzów motywem mocno związanym z programem. Pierwotnie, za właśnie taki wygląd TARDIS odpowiedzialny był pierwszy scenarzysta serialu – Anthony Coburn[2]. W 1996 roku BBC złożyła wniosek o zastrzeżenie wyglądu niebieskiej budki policyjnej jako znaku towarowego związanego z serialem[3]. Dwa lata później, w 1998 roku, policja metropolitalna wniosła sprzeciw, lecz w 2002 roku biuro patentowe przyznało ostatecznie BBC prawa do znaku towarowego[4][5][1].

Na cześć tego fikcyjnego statku kosmicznego nazwano planetoidę (3325) TARDIS.

Uwagi

  1. odcinek An Unearthly Child
  2. odcinek Podróż do wnętrza TARDIS
  3. odcinek Nieprawdopodobna planeta
  4. odcinek Żona Doktora
  5. odcinek Każdy swoją drogą

Przypisy