TARDIS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TARDIS – pojazd Doktora, z pozoru zwykła budka policyjna

TARDIS (Time And Relative Dimension(s) In Space) - fikcyjny statek kosmiczny oraz wehikuł czasu i przestrzeni tytułowej postaci brytyjskiego serialu science fiction Doktor Who.

TARDIS pochodzi z planety Gallifrey, statków tego typu używają wyłącznie Władcy Czasu. Można nią podróżować w czasie i przestrzeni.

TARDIS Doktora posiada niezwykłą właściwość, nazywaną Obwodem Kameleona, która pozwalała na zmianę wyglądu zewnętrznego stosownie do czasu i miejsca – jak powiedział kiedyś Doktor: Gdybyśmy pojawili się w starożytnej Grecji, byłaby posągiem. Obwód Kameleona w TARDIS Doktora uległ uszkodzeniu, zatrzymując się na stałe na wyglądzie niebieskiej brytyjskiej budki policyjnej.

TARDIS jest wewnątrz o wiele większa niż na zewnątrz (być może nieskończona[1]), jest "wymiarowo transcendentalna". Ma dużo różnych pomieszczeń, ale najważniejszym jest sterownia, gdzie toczy się większość wydarzeń.

TARDISy się hoduje, nie buduje, statek jest żyjącym organizmem (dokładniej, uważa się za kobietę [2]) Posiada duszę i serce. Potrafi się komunikować telepatycznie ze swoim właścicielem. Spojrzenie w serce TARDIS jest niebezpieczne, wchłonięcie wiru czasowego jest śmiertelne zarówno dla ludzi, jak i dla Władców Czasu.

Oprócz TARDIS Doktora w serii Doctor Who pojawiły się jeszcze dwie TARDIS, jedna która należy do wroga Doktora, Mistrza, drugi TARDIS należy do wrogini doktora z przełomu 6 i 7 inkarnacji - Rani, Te wehikuły, w przeciwieństwie do TARDIS Doktora, nie są uszkodzone pod żadnym względem – wciąż mogą przybierać dowolne formy . Oprócz tych dwóch trzecia TARDIS pojawia się w nieukończonej i nieemitowanej historii SHADA, należy ona do profesora Chronotisa.

TARDIS uczestniczyła w Wojnie Czasu pomiędzy Władcami Czasu, a Dalekami. Wojna ta skończyła się prawie zupełną eksterminacją obu ras, co również TARDIS czyni ostatnią z ocalałych. Od czasu zakończenia wojny Doktor podróżuje samotnie odwiedzając istotne dla ludzkości miejsca i czasy, ratując wielokrotnie Ziemię przed zagładą. W jego podróżach TARDIS często ma towarzystwo, na pokład statku zabrał m.in. Sarę Jane Smith, Rose Tyler, Marthę Jones, Donnę Noble, Clarę Oswald czy Kapitana Jacka Harknessa.

Najdalej Doktor zawędrował w TARDIS do Wielkiego Wybuchu i 100 bilionów lat w przyszłość (w odcinku Utopia).

Budki policyjne były używane do lat sześćdziesiątych XX wieku. W roku 1996 r. BBC zaczęła ubiegać się o uczynienie owych budek telefonicznych swoim znakiem towarowym, gdyż TARDIS stała się w świadomości widzów motywem mocno związanym z serialem. Mimo sprzeciwu policji, w 2002 r. biuro patentowe przyznało rację stacji, uznając, że wizerunek niebieskiej budki policyjnej był już wtedy bardziej kojarzony z serialem niż z policją.

Na cześć pojazdu nazwano planetoidę (3325) TARDIS.

Przypisy

  1. odcinek Podróż do wnętrza TARDIS
  2. odcinek Żona Doktora