TARGET

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

TARGET to skrót od “Trans European Automated Real Time Gross Settlement Express Transfer”. Oznacza to „Transeuropejski zautomatyzowany błyskawiczny system rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym”. Systemy TARGET i TARGET2 służą do dokonywanych za pośrednictwem banków rozliczeń o wysokich nominałach, zwłaszcza w Euro. TARGET zapewnia bezpieczną realizację operacji w czasie rzeczywistym i natychmiastową finalizację transakcji. Jego stosowanie umożliwia implementację polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego i integrację europejskiego rynku pieniężnego. Korzystanie z systemu TARGET pozwala użytkownikom na obniżenie ryzyka kredytowego i ryzyka rozliczenia.

TARGET został stworzony przez połączenie zdecentralizowanych narodowych systemów rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS) w Euro i mechanizmu płatności Europejskiego Banku Centralnego. Wszedł w życie w styczniu 1999 roku. Polski system płatności w Euro jest obecnie połączony pośrednio z systemem płatności TARGET – NBP realizuje euro-płatności za pośrednictwem Banku Centralnego Włoch.

By przygotować się do rozszerzenia obszaru Euro, Eurosystem obecnie rozwija drugą generację systemu TARGET, czyli TARGET2. Decyzję o tej zmianie systemu podjęła Rada Zarządzająca EBC w roku 2002. Chęć uczestnictwa w systemie TARGET2 zadeklarowały wszystkie banki centralne Eurosystemu, oprócz Szwecji i Anglii. Nowi członkowie będą uczestniczyć w systemie wtedy, gdy wprowadzą Euro. Wejście w życie systemu TARGET2 miało miejsce w drugiej połowie 2007 roku. Przejście NBP na wspólną platformę SSP planowane jest na 19 maja 2008.

Jedną z intencji twórców systemu TARGET2 było wzmocnienie Europy jako centrum finansowego, co ma być zapewnione przez neutralność systemu. Neutralność ta będzie się przejawiać w następujących cechach systemu:

 • systemy bankowe krajów należących do TARGET2 będą traktowane na równi, żaden kraj nie będzie traktowany preferencyjnie. System będzie neutralny politycznie, geograficznie i ekonomicznie
 • banki centralne i banki komercyjne będą mieć takie same prawa do usług świadczonych przez TARGET2
 • wszystkich uczestników będą obowiązywać takie same stawki opłat
 • zasady działania TARGET2 będą zgodne ze zdecentralizowaną strukturą Eurosystemu

System TARGET2 wnosi następujące nowości (w stosunku do starszej wersji systemu):

 • ujednolicenie zakresu i poziomu usług dostępnych w systemie dla uczestników ze wszystkich krajów w nim uczestniczących
 • ujednolicenie struktury opłat w całym systemie
 • konsolidacja techniczna systemu
 • szybszy transfer (mniej opóźnień, bo mniej konwersji między różnymi systemami)
 • uproszczenie schematu płatności
 • modułowa budowa, moduły podstawowe i opcjonalne
 • lepsza odporność na awarie

Wspólna platforma techniczna została uruchomiona 19 listopada 2007, i uruchomienie zakończyło się sukcesem. Ten fakt wskazuje nową drogę współpracy wewnątrz Eurosystemu, gdyż platforma ta jest dziełem konsorcjum trzech banków centralnych, które wykonały tę pracę w imieniu i na rzecz Eurosystemu. TARGET2 należy do największych systemów płatniczych na świecie, obok amerykańskiego FEDWIRE oraz systemu CLS służącego do rozliczeń walutowych w skali światowej. TARGET2 jest także zwany „systemem systemów”, gdyż będzie używany przez ponad 60 innych systemów płatniczych i temu podobnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]