Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z TMMB)
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy
Ilustracja
Logo TMMB
Państwo

 Polska

Siedziba

Bydgoszcz

Data założenia

1923

Rodzaj stowarzyszenia

stowarzyszenie

Status

OPP

Zasięg

Bydgoszcz, województwo kujawsko-pomorskie

Prezes

Jerzy Derenda

Członkowie

365[1]

Nr KRS

0000085610

Data rejestracji

25 stycznia 2002

Powiązania

Towarzystwo Upiększania Miasta

brak współrzędnych
Strona internetowa
Kamienica Jezuicka 4 w Bydgoszczy – siedziba TMMB

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy – stowarzyszenie kulturalno-naukowe poświęcone miastu Bydgoszczy, zajmujące się krzewieniem jego tradycji i kultury w regionie, kraju i za granicą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

TMMB jest jednym z najstarszych stowarzyszeń tego typu w regionie i na ziemiach polskich. Swymi korzeniami sięga 1832 roku, kiedy to już podczas zaboru pruskiego powstało bydgoskie Towarzystwo Upiększania Miasta, które rozwiązało się w 1898 roku. Po latach, 2 lutego 1923 roku powołano do życia Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy (w latach 1923-1939 noszące nazwę TMMB i jego okolic)[2], które istnieje do dziś.

W pierwszej fazie pracy kontynuowano tradycje dawnego Towarzystwa Upiększania Bydgoszczy oraz skupiano się na kwestii repolonizacji, zaś po 1925 r. jako główny cel działalności obrano obok dbałości o estetykę miasta, także rozwój bydgoskiej kultury i badań nad historią miasta. Towarzystwo ściśle współpracowało w sferze kultury z Radą Artystyczno-Kulturalną i Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. W szeregach TMMB znaleźli się m.in. Witold Bełza, Marian Maryński, Konrad Fiedler, a także dyrektor Państwowej Szkoły Przemysłu Artystycznego Kazimierz Ulatowski (sekcja upiększania miasta), pedagog Jan Wysocki (sekcja kultury), bibliotekarz i współzałożyciel Muzeum Miejskiego ks. Jan Klein (sekcja konserwatorska), Stefan Dulczyński (sekcja organizacyjna), inż. Marian Güntzel (sekcja ogrodów miejskich). Towarzystwo doprowadziło m.in. do opracowania przewodnika po Bydgoszczy i przygotowania albumu fotograficznego, obrazującego zabytki architektury i przyrody w mieście. Członkowie Towarzystwa obradowali nad powołaniem do życia muzeum, postulowali odnowienie zabytków architektury, inspirowali i finansowali akcję na rzecz fundacji pierwszego w Polsce pomnika Henryka Sienkiewicza, a badacz dziejów Bydgoszczy Zygmunt Malewski ocalił od zapomnienia postać bydgoskiego artysty malarza Maksymiliana Piotrowskiego. Organizacja ta zyskała znaczną popularność w bydgoskim środowisku kulturalnym w dwudziestoleciu międzywojennym i po II wojnie światowej[3].

W dowód uznania dla zasług instytucji, dnia 26 stycznia 2022 roku Rada Miasta Bydgoszczy ustanowiła uchwałą rok 2023 Rokiem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, by uczcić 100-lecie działalności Towarzystwa[4].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie ze statutem TMMB zajmuje się krzewieniem umiłowania swego miasta, jego tradycji i kultury tak w regionie, jak kraju i za granicą. Na szczególną uwagę zasługuje działalność wydawnicza Stowarzyszenia, której plonem są m.in. wielojęzyczny album bo to jest Bydgoszcz, album Papież Jan Paweł II w Bydgoszczy, Muzyczna Bydgoszcz o kulturotwórczej roli miasta, jak też znane periodykiKronika Bydgoska” i „Kalendarz Bydgoski”. Towarzystwo – z inicjatywy dr Ewy Puls, pracownika naukowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – realizuje program oświatowy dla szkół „Bydgoszcz moja mała Ojczyzna” w ramach edukacyjnego projektu międzyprzedmiotowego: „Edukacja regionalna – dziedzictwo kulturowe w regionie”.

Z inicjatywy TMMB organizowane są liczne koncerty dla bydgoszczan, podczas których Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego, Opera Nova, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego i Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina prezentują najwybitniejsze dzieła muzyki światowej.

Stowarzyszenie troszczy się o ochronę miejsc pamięci i zabytków, dzięki czemu w Bydgoszczy powstał jeden z pierwszych na ziemiach polskich pomnik Henryka Sienkiewicza (zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej), a ostatnio restytuowano tablicę upamiętniającą pobyt pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w dniach 6 i 7 czerwca 1921 roku.

Od 1923 roku organizowany jest konkurs „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni” stawiający Bydgoszcz w rzędzie najbardziej zielonych miast w kraju.

TMMB podjęło się realizacji znaczącego wydawnictwa jakim jest Encyklopedia Bydgoszczy. W kraju tylko nieliczne miasta, m.in. Warszawa i Kraków, mogą poszczycić się podobnym opracowaniem. Towarzystwo zbiera obecnie materiały do tego zadania. Ma też zamiar utworzyć Sekcję Polonijną TMMB, dla wszystkich bydgoszczan – Polaków rozsianych po świecie.

W 2007 roku TMMB rozpoczęło akcję społeczną Ratujemy organy mającą na celu kompleksową ochronę zabytkowych organów piszczałkowych w bydgoskich kościołach.

Tabor zabytkowy TMMB[edytuj | edytuj kod]

Marka i model Rok produkcji Liczba egzemplarzy
Ikarus 280.02 1978 1
Ikarus 280.26 1987 / 1990 1/1
Ikarus 280.T4 1982 1
Ikarus 260.04 1985 1
Ikarus 405 1994 1
Jelcz 043 ? 2
Jelcz M11 1988 1
Dennis Lance 1992 1
San H100A 1974 1

Źródło: [5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miłośników Miasta Bydgoszczy w ngo.pl, bazy.ngo.pl, [data aktualizacji bazy: 2009-07-01]
  2. Kalendarium Bydgoskie. „Express Bydgoski”, s. 2, 2021-02-02. 
  3. Polska kultura i sztuka w Bydgoszczy w latach 1920-1939. [w.] Historia Bydgoszczy. Tom II. Część pierwsza 1920-1939: red. Marian Biskup: Bydgoszcz: Bydgoskie Towarzystwo Naukowe 1999. ISBN 83-901329-0-7, str. 719-675
  4. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy - Piosenki o Bydgoszczy w śpiewającym „Kalendarzu Bydgoskim” na 2023 rok [online], www.tmmb.pl [dostęp 2023-02-01].
  5. Tabela. komunikacja.bydgoszcz.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]