Tabla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tabla

Tabla - instrument muzyczny z grupy membranofonów.

Jest to para drewnianych, glinianych lub miedzianych kociołków, gra się na nich kiściami dłoni lub palcami. Membrany obu naciąga się rzemieniami.

200 BC carvings from at Bhaje caves, Maharashtra, India showing a woman playing Tabla and another dancer performing.

Wynalazek tabla znajduje się w Indiach. Rzeźby w bhaja Caves w stanie Maharashtra w Indiach pokazuje kobieta gra Tabla i inną kobietę wykonującej taniec, którego historia sięga 200 rpne. Taals rozwija się od epok Veda lub Upaniszady w Indiach. W wyniku Puszkar istniał na długo przed nawet pakhawaj. Jest całkiem prawdopodobne, że przyrząd przypominający tabli istniał znacznie wcześniej.

Ze stabilną dowodu znalezionego w rzeźby w jaskiniach bhaje, można stwierdzić, że Tabla jest indyjski wynalazek. Istnieje wiele innych rzeźby tabla na świątyniach w całych Indiach. Na przykład, rzeźba 12 wieku na Hoysala świątyni w Karnataka, Indie Targi Tabla gry kobieta. Tabla towarzyszy wraz z innymi instrumentami (sitar, sarod, saranga) klasycznym indyjskim śpiewom i tańcom lub jest traktowana jako instrument solowy. Europejska i północnoamerykańska muzyka popularna drugiej poł. XX w. odkryła te instrumenty dla list przebojów (The Beatles, Blancmange) a w jazzie używane były w jazzrockowych grupach Milesa Davisa w latach 70.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]