Tabletkarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Proces formowania tabletek w tabletkarce rotacyjnej
Tabletkarka uderzeniowa
Tabletkarka rotacyjna

Tabletkarka - urządzenie służące do formowania tabletek poprzez ich sprasowanie z surowców sypkich, pylistych i granulatów. Ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym i spożywczym. Wyróżnia się dwa zasadnicze typy tabletkarek: uderzeniową i rotacyjną. Różnią się one mechanizmem zapewniającym ściskanie masy tabletkowej z odpowiednią siłą.

Produkcja tabletek polega na mechanicznym zgniataniu (prasowaniu) granulatu lub masy tabletkowej, złożonej z substancji czynnej zmieszanej z odpowiednimi substancjami pomocniczymi. Prasowania dokonuje się na odpowiedniej matrycy nadającej tabletkom kształt. W procesie tym można wyróżnić trzy etapy: napełnianie matrycy masą tabletkową, prasowanie, wypychanie tabletki z otworu matrycy.

Zasadniczymi elementami tabletkarki są:

  • matryca nadająca tabletce kształt i wielkość,
  • stempel dociskający proszek w matrycy. Stemple mogą mieć wyrytowane wzory i napisy, które są wytłaczane na powierzchni tabletki.
  • lej dozujący odpowiednią ilość masy tabletkowej bądź granulatu
  • mechanizm zapewniający odpowiednią siłę nacisku. Ze względu na konstrukcję tego mechanizmu wyróżnia się tabletkarki uderzeniowe i rotacyjne.

Tabletkarki uderzeniowe posiadają ruchomy lej nasypowy i nieruchoma matrycę. W tabletkarkach rotacyjnych jest odwrotnie. Prasowanie w tych tabletkarkach odbywa się dzięki stopniowo zwiększającemu się naciskowi zarówno stempla dolnego jak i górnego (w tabletkarkach uderzeniowych najczęściej ruchomy jest tylko stempel górny). Różnice te mają wpływ na jakość produkowanych tabletek. Dzięki wydłużeniu czasu prasowania w tabletkarkach rotacyjnych względem uderzeniowych, z masy tabletkowej może się łatwiej wydostawać zaadsorbowane powietrze, dzięki czemu tabletki są mniej kruche. Ponadto tabletkarki rotacyjne są dużo bardziej wydajne. Ze względu na te zalety, tabletkarki tego typu są najczęściej wykorzystywane w przemysłowej produkcji tabletek.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Stanisław Janicki, Adolf Fiebig, Małgorzata Sznitowska, Teresa Achmatowicz: Farmacja stosowana : podręcznik dla studentów farmacji. Warszawa: Wydaw. Lekarskie PZWL, 2003. ISBN 83-200-2847-7.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]