Tacjana z Rzymu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Święta
Tacjana z Rzymu
Tatiana z Rzymu
męczennica
diakonisa
Saint Tatiana.jpg
Data urodzenia ok. 200
Rzym
Data śmierci ok. 225228
Rzym
Kościół/
wyznanie
katolicki, prawosławny, marianie
Wspomnienie 12 stycznia[a]
12/25 stycznia[b]
Patronka studentów
Galeria ilustracji w Wikimedia Commons Galeria ilustracji w Wikimedia Commons
Świątynia ku czci męczennicy Tacjany w Samarze.

Tacjana (Tatiana) z Rzymu, również Tatiana Rzymska (Rzymianka), cs. Muczenica Tatiana (ur. ok. 200 w Rzymie, zm. ok. 225228 tamże) – diakonisa, męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Tacjana urodziła się w rzymskiej rodzinie. Jej ojciec, potajemny chrześcijanin, konsul, wychowywał ją w miłości do Boga i Kościoła. Służyła w świątyni jako diakonisa.

Według legendy, za panowania Aleksandra Sewera, gdy prześladowano chrześcijan i zmuszano ich do oddawania czci rzymskim bogom, podczas jednego z chrześcijańskich nabożeństw Tatianę (wraz z ojcem) pojmano i zaprowadzono do świątyni Apolla, aby złożyła ofiarę. Gdy święta pomodliła się na miejscu za oprawców, nastąpiło trzęsienie ziemi i bożek rozpadł się na części. Tacjanę poddano więc torturom: bito ją, wyłupiono oczy, ale jej rany bardzo szybko goiły się. Wypuszczony z cyrku lew, mający rozszarpać Tacjanę, nie zrobił jej krzywdy, a ogień, do którego została wrzucona, nie spowodował oparzeń ani śmierci.

Ok. 225–228 (źródła podają różne daty), Tacjana została ścięta mieczem. Jej ojciec również został skazany na śmierć, gdyż nie chciał porzucić wyznawanej przez siebie wiary.

Brak historycznych źródeł dla potwierdzenia historii życia tej męczennicy. Jej żywot spisany w VII wieku jest identyczny z żywotami św. Martyny oraz św. Pryski i według bollandystów jest kopią tychże, a według hipotezy Franchiego de'Cavalieri postać Tacjany Rzymskiej jest identyczna z Tacjaną z Amasei wspominaną 18 sierpnia[1].

Kult[edytuj | edytuj kod]

W ikonografii święta przedstawiana jest jako kobieta w średnim wieku, w czerwono-lazurowych szatach, z białą chustą na głowie przykrywającą również ramiona, spod której widoczne są długie blond włosy. W prawej dłoni trzyma krzyż, lewa złożona jest w modlitewnym geście.

Św. Tacjana patronuje rosyjskim studentom.

Jej wspomnienie liturgiczne w Cerkwi prawosławnej i Kościele greckokatolickim, z uwagi na liturgię według kalendarza juliańskiego, obchodzone jest 12/25 stycznia[c] tj. 25 stycznia według gregoriańskiego.

Wyznawcy katolicyzmu, marianie, wspominają świętą 12 stycznia za Martyrologium Rzymskim[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

Przypisy

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. Kraków: WAM, Księża Jezuici
  2. Kalendarz greckokatolicki - Swiątki - Św. Męczennicy TATIANY i Kalendarz liturgiczny MIC na stronie marianów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]