Tadeusz Ross

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tadeusz Ross
Tadeusz Ross
Data i miejsce urodzenia 14 marca 1938
Warszawa
Zawód aktor, satyryk, piosenkarz, polityk
Alma Mater PWST w Warszawie
Stanowisko poseł na Sejm, poseł do Parlamentu Europejskiego
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty Tadeusz Ross w Wikicytatach
Tadeusz Ross (połowa lat 60.)

Tadeusz Edward Ross (ur. 14 marca 1938 w Warszawie) – polski aktor, satyryk, piosenkarz, autor musicali, tekstów piosenek i wierszy dla dzieci, scenarzysta i polityk. Poseł VI kadencji Sejmu, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Tadeusza i Karyny Rossów. W 1959 ukończył studia w PWST w Warszawie i zadebiutował w teatrze. Znany z licznych telewizyjnych i estradowych występów satyrycznych i kabaretowych, w szczególności z programu Zulu-Gula. Z Piotrem Fronczewskim tworzył cykliczną audycję satyryczną w III programie Polskiego Radia pt. Rossmówki (w ramach audycji 60 minut na godzinę). Samodzielnie stworzył też serię monologów o Staśku, opowiadanych charakterystycznym wysokim, miękkim, sepleniącym głosem. Jest autorem scenariuszy kilku odcinków serialu Miodowe lata.

12 listopada 2006 został wybrany na radnego miasta stołecznego Warszawy, startując z listy Platformy Obywatelskiej na Mokotowie.

W wyborach parlamentarnych 2007 uzyskał mandat poselski, kandydując z listy PO w okręgu warszawskim i otrzymując 2712 głosów.

Bez powodzenia startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 z ramienia PO w okręgu warszawskim. Uzyskał 13 027 głosów i nie objął mandatu[1]. W wyborach w 2011 nie odnowił mandatu poselskiego[2]. W 2013 objął mandat europosła VII kadencji, zastępując Rafała Trzaskowskiego. W PE dołączył do grupy chadeckiej[3].

Pięciokrotnie żonaty (obecna żona Sonia).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]