Tailgating

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tailgating – jazda pojazdem kołowym niebezpiecznie blisko pojazdu poprzedzającego, która nie gwarantuje, że w przypadku potrzeby nagłego hamowania pojazdu z przodu, pojazd jadący za nim (tailgater) zredukuje prędkość do tego stopnia, by uniknąć zderzenia. Około 1/3 wszystkich kolizji tylnych, jest spowodowana właśnie poprzez nie zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami.

W wielu systemach prawnych tego typu działania są nielegalne i podlegają karze.

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Może być kilka powodów dla tailgatingu:

  • Tailgating może wystąpić poprzez brak postrzeganego ryzyka jazdy w ten sposób. Tak więc może on być czynem wynikającym z nieświadomości lub przez niedbalstwo, bardzo często przez ludzi, którzy uważają się za dobrych kierowców, którzy ogólnie jeżdżą bezpiecznie i starają się przestrzegać innych zasad ruchu drogowego.
  • W najgorszej postaci, może być szczególnie gwałtowną formą wyładowania frustracji kierowcy, a także przybrać formę zastraszenia. Na przykład, gdy kierowca pojazdu jadącego z tyłu (jadącego na ogonie innego) grozi uszkodzeniem pojazdu prowadzącego, jak i jego pasażerów jadąc agresywnie - prawdopodobnie używając także klaksonu czy 'mrugania' światłami - po to by zmusić pojazd wiodący by ustąpił z drogi. Kierowca jadący pojazdem z przodu może nie wyrazić chęci współpracy (ustąpienia z drogi), wówczas gdy wykonanie pewnych manewrów wiązałoby się łamania prawa, np. poprzez zwiększenie prędkości w strefie gdzie jest ona ograniczona, lub niezgodna z przepisami czy kolidująca z bezpieczeństwem zmiana pasa ruchu. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że w wielu krajach miganie długimi światłami jest na porządku dziennym i wyraża się przez to uprzejmy sposób sygnalizowania zamiaru wyprzedzania. Tailgating może być również niebezpieczny dla samego tailgatera, zwłaszcza jeśli porusza on się tuż za dużym pojazdem (np. ciągnikiem z przyczepą, pojazdem przewożącym substancje niebezpieczne itp.). Jeśli pojazd prowadzący nagle zahamuje (np. w przypadku kiedy napotyka na korek, światła drogowe, chce uniknąć potrącenia pieszego, itp.), istnieje bardzo wysokie ryzyko, że pojazd jadący z tyłu (tailgater) nie będzie w stanie uniknąć kolizji i uderzy w tył pojazdu.
  • Kierowca może zmienić pas ruchu na pas przed innym kierowcą, nawet bez odpowiedniej zgody. Drugi kierowca staje się przez to tailgaterem nieumyślnie, wskutek nieumyślnego i niebezpiecznego działania kierowcy, który porusza się z przodu.
  • Tailgating może być także zamierzonym działaniem, gdzie kierujący pojazdem z tyłu (tailgaer), chce znaleźć się w strumieniu ogonowym (strudze powietrza za jadącym pojazdem) pojazdu z przodu, by zmniejszyć zużycia paliwa. Tą technikę nazwano D-FAS (draft-assisted forced stop) - jest ona bardzo często wykorzystywana przez ludzi zwanymi hypermilers (ludzi jadących w taki sposób, by w jak największym stopniu zwiększyć ekonomikę jazdy). D-FAS polega na wyłączeniu silnika i poruszaniu się w strumieniu ogonowym większych pojazdów, gdzie opór powietrza jest dużo mniejszy. Pomimo znaczącego spadku zużycia paliwa należy wziąć pod uwagę to, że technika ta jest ekstremalnie niebezpieczna. W przypadku D-FAS odległość między pojazdami jest bardzo mała, a w przypadku nagłego hamowania pojazdu z przodu, praktycznie niemożliwym jest by tailgater zdołał wyhamować i uniknąć kolizji.

Polskie prawo na temat tailgatingu[edytuj | edytuj kod]

Oddział 3
Prędkość i hamowanie
Art. 19.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany: (...)
3. utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego :pojazdu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]