Tajemnica Błękitnego Expressu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tajemnica Błękitnego Expressu
The Mystery of the Blue Train
Autor Agatha Christie
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 29 marca 1928
Wydawca William Collins & Sons
Typ utworu powieść kryminalna
poprzednia
Wielka czwórka
następna
Tajemnica siedmiu zegarów

Tajemnica Błękitnego Expressu (ang. The Mystery of the Blue Train) – powieść kryminalna Agathy Christie, napisana w 1928 roku. Jest to pierwotna wersja opowiadania Ekspres do Plymouth, które pojawiło się w zbiorze Wczesne sprawy Poirota.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Córka znanego miliardera, Ruth Kettering, zostaje zamordowana podczas podróży luksusowym „Błękitnym Ekspresem”. Szybko okazuje się, że motywem morderstwa był rabunek drogocennego naszyjnika, który dziewczyna krótko wcześniej dostała w prezencie od ojca. Wiadomo, że klejnotem od dawna interesowało się wiele szajek przestępczych, na czele ze znanym kryminalistą o pseudonimie Markiz. Zrozpaczony stratą córki milioner, Rufus Van Aldin, postanawia zaangażować do rozwikłania sprawy najsłynniejszego detektywa na świecie, Herculesa Poirot.

Podczas podróży „Błękitnym Ekspresem” Poirot zapoznaje się z Katarzyną Grey, młodą wiejską dziewczyną, której na podróż ekskluzywnym pociągiem pozwolił odziedziczony niedawno spadek. Katarzyna jest ważnym świadkiem, ponieważ odbyła długą rozmowę z Ruth w wieczór poprzedzający tragedię. Obie kobiety zdążyły się zaprzyjaźnić, więc panna Grey postanawia pomóc Poirotowi w odkryciu sprawcy.

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Sprawcami zbrodni okazują się pracownicy Van Aldina. Jego zaufany sekretarz, major Knighton, jest tak naprawdę Markizem i to on zamordował Ruth przy pomocy jej osobistej służącej, Ady Mason. Knighton wpadł wraz ze wspólniczką w ręce policji przez swoje zauroczenie Katarzyną Grey, której przypadkiem wyjawił zbyt wiele.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Agatha Christie osobiście nie lubiła tej powieści i uważała ją za nieudaną. W jednym z wywiadów powiedziała, że żałuje, iż w ogóle oddawała ją do druku.
  • Powiedziane jest, że Katarzyna, jedna z bohaterek powieści, wywodzi się z wioski St Mary Mead. Nie jest to jednak ta sama wioska, z której wywodzi się słynna postać panny Marple, ponieważ postać bystrej staruszki nie została jeszcze w tamtych czasach stworzona przez Christie. Jane Marple po raz pierwszy pojawia się bowiem w 1930 roku, a "Zagadka Błękitnego Ekspressu" została napisana i wydana w 1928