Tajemnica Sittaford

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tajemnica Sittaford
The Sittaford Mystery
Autor Agatha Christie
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 1931
Typ utworu powieść kryminalna
poprzednia
Morderstwo na plebanii
następna
Samotny Dom

Tajemnica Sittaford (ang. The Sittaford Mystery lub The Murder at Hazelmor), powieść kryminalna Agathy Christie, wydana po raz pierwszy w 1931 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W małej wiosce Sittaford, odciętej od świata przez śnieżycę, grupka mieszkańców postanawia zabawić się w seans spirytystyczny. Przy wirującym stoliku gość z zaświatów oznajmia, że mieszkający w pobliskim miasteczku kapitan Trevelyan został właśnie zamordowany. Uczestnicy spotkania nie mają pewności, czy brać na serio głupią przepowiednię, jednak obecny wśród nich major Burnaby, przyjaciel Trevelyana, postanawia upewnić się, że wszystko jest w porządku. Okazuje się, że kapitan Trevelyan rzeczywiście zginął. O zbrodnię wkrótce zostaje oskarżony jego siostrzeniec. Jednak narzeczona oskarżonego, Emilia Trefusis, jako jedyna nie dając wiary słowom policji, postanawia rozwiązać zagadkę. Przyjeżdża do Sittaford, gdzie z pomocą pewnego dziennikarza rozpoczyna śledztwo.

Rozwiązanie[edytuj | edytuj kod]

Sprawcą zbrodni jest major Burnaby - ów przyjaciel, który w dniu morderstwa, rzekomo zaniepokojony postanowił sprawdzić, co dzieje się z Trevelyanem. Wcześniej to on popychał stolik podczas seansu spirytystycznego, żeby zaślepieni sąsiedzi myśleli, że to duchy przekazały im wiadomość o śmierci Trevelyana i przez to uwierzyli w dobre intencje majora, który szedł do niego sprawdzić "czy wszystko jest w porządku". Trasę do domu kapitana przemierzył jednak na nartach, czego nikt nie podejrzewał i zbrodniarz miał przez to doskonałe alibi - jak bowiem wykazał czas zgonu, gdyby rzeczywiście szedł na piechotę, nie miałby możliwości zamordować przyjaciela.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Książka została zekranizowana w serialu telewizyjnym Agatha Christie: Miss Marple. W ekranizacji wiele szczegółów powieści zostało jednak pozmienianych, a mordercą okazuje się inna osoba. Dodano też kilkoro bohaterów, którzy nie pojawiają się w książce, między innymi Jane Marple.