Tajemnica ikony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tajemnica ikony
Seria: Kapitan Żbik
Scenariusz

Stanisław Szczepaniak

Rysunki

Grzegorz Rosiński

Kraj wydania

Polska

Język

polski

Data pierwszego wydania

1969

Tematyka

kryminalna

Pierwszy wydawca polski

Sport i Turystyka

Tajemnica ikonykomiks wydany w serii Kapitan Żbik, autorem scenariusza jest Stanisław Szczepaniak, a rysunków Grzegorz Rosiński.

Fabuła komiksu[edytuj | edytuj kod]

Trójka ludzi kobieta i dwóch mężczyzn kradnie z cerkwi w Bieszczadach cenną ikonę, na miejsce zostaje wezwany kapitan Żbik. Pomimo obserwacji z powietrza i blokady dróg sprawcom udaje się wymknąć, udają się do Warszawy. Milicja dzięki śladom z miejsca przestępstwa i metodzie działania ustala sprawców szajkę „Borysa”. Tymczasem Borys sprzedaje ikonę Niemcowi, który wydobywa z niej ukryty plan. Porucznik Ola śledzi Borysa i ustala, iż spotkał się on z Niemcem. Milicja zatrzymuje Niemca z biżuterią, do której miejsce ukrycia wskazywał plan. Zatrzymany przyznaje, że są to klejnoty jego ojca oficera ss, ukryte podczas drugiej wojny światowej. Szajka „Borysa” się rozdziela, lecz mimo to kobieta i mężczyzna szybko wpadają w ręce milicji, tylko Borys ucieka. Próbuje on przekroczyć nielegalnie granicę lecz mu się to nie udaje. Przypadkowo znajdują go turyści w pieczarze nad jeziorem koło Szczecina, gdzie nocuje. Zawiadamiają milicje, która go aresztuje.

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

  • Na stronie 35 w cyklu Za ofiarność i odwagę poznajemy autentyczną historię ormowca Jana Przybylskiego, dzięki któremu została unieszkodliwiona groźna szajka włamywaczy.

Nakład i wydania[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • G. Rosiński, S. Szczepaniak: Tajemnica ikony. Warszawa: Sport i Turystyka, 1969.