Taniny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy związku chemicznego. Zobacz też: wieś o tej nazwie – Tanina.
Korilagina, tanina z grupy galotanin

Taniny (E181) – grupa organicznych związków chemicznych zbudowanych z wielu cząsteczek kwasu galusowego i D-glukozy.

Taniny powodują denaturację białek. Polimeryzowane i przechowywane są w tanosomach, tj. organellach występujących w zielonych organach roślin naczyniowych z różnych grup taksonomicznych[1].

Żółty bezpostaciowy proszek. Występuje w herbacie, korze drzewnej oraz w tzw. galasach (cecidium) powstających na liściach, na których rozwijają się roślinożerni przedstawiciele galasówkowatych (Cynipidae). Zaliczany jest do grupy związków zwanych garbnikami – jest stosowany do wyprawiania skór zwierzęcych, do produkcji barwników, jako zaprawa w farbiarstwie oraz jako środek ściągający i przeciwzapalny w medycynie; jest także używana do czernienia stali.

Jeden z rodzajów taniny, kwas garbnikowy, jest białym ciałem stałym, stosowanym do produkcji atramentu i innych barwników. Jest to heterocykliczny związek organiczny otrzymywany z tzw. galasówek.

Taniny są także wskaźnikami pH. Wskutek dolania do herbaty soku z cytryny, herbata robi się jaśniejsza, żółta (pH maleje pod wpływem kwasu cytrynowego – odczyn kwasowy). Jeżeli zamiast soku rozpuścimy w niej sodę oczyszczoną – herbata będzie ciemniejsza, bardziej brunatna (pH rośnie pod wpływem wodorowęglanu sodu – odczyn zasadowy).

Przypisy

  1. Jean-Marc Brillouet, Charles Romieu, Benoît Schoefs, Katalin Solymosi, Véronique Cheynier, Hélène Fulcrand, Jean-Luc Verdeil, Geneviève Conéjéro. The tannosome is an organelle forming condensed tannins in the chlorophyllous organs of Tracheophyta. „Annals of Botany”, 2013-09-11. Oxford Journals. doi:10.1093/aob/mct168. ISSN 0305-7364. PMID 24026439 (ang.).