Tanystrof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tanystrof
Tanystropheus
Meyer, 1852
Okres istnienia: 230 mln lat temu
Tanystrof
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Rząd Prolacertiformes
Rodzina Tanystrophidae
Rodzaj tanystrof
Portal Portal Zoologia
model tanystrofa (Wystawa w galerii handlowej Poznań Plaza)

Tanystropheus, tanystrof – rodzaj gadów żyjących podczas środkowego triasu około 230 milionów lat. Miały 6 metrów długości, a wyróżniały się bardzo wydłużoną szyją, która mierzyła 3 metry, czyli tyle ile tułów i ogon razem wzięte. Pomimo tak długiej szyi miały tylko dziesięć kręgów szyjnych. Z powodu takiej budowy często przyjmuje się, że prowadziły wodny lub półwodny tryb życia, zamieszkując blisko brzegu i żywiąc się rybami lub skorupiakami. Jednak budowa ciała Tanystropheus nie wskazuje żeby miały jakiekolwiek cechy adaptacji do takiego trybu życia.

Skamieniałe szczątki znaleziono w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Chinach[1]. Najlepiej poznanym gatunkiem jest Tanystropheus longobardicus. Pozostałe gatunki to T. conspicuus i T. meridensis. Małe tanystrofy żywiły się owadami.

Tanystrof w mediach[edytuj | edytuj kod]

Tanystrof pojawił się w odcinku serialu Powrót dinozaurów. Pokazano go jako potrafiącego odrzucać ogon w chwili zagrożenia, jak czynią to współczesne jaszczurki. Nie ma jednak na to żadnych dowodów.

Przypisy

  1. Olivier Rieppel, Da-Yong Jiang, Nicholas C. Fraser, Wei-Cheng Hao, Ryosuke Motani, Yuan-Lin Sun, Zuo-Yu Sun. Tanystropheus cf. T. longobardicus from the early Late Triassic of Guizhou Province, southwestern China. „Journal of Vertebrate Paleontology”. 30 (4), s. 1082-1089, 2010. DOI: 10.1080/02724634.2010.483548 (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]