Targi Wschodnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Targi Wschodnie – coroczna lwowska wystawa przemysłu polskiego i zagranicznego w latach 1921-1939, której celem było uczynienie ze Lwowa ogniska handlu Polski z krajami wschodnimi, w szczególności Rumunią, Ukraińską SRR i Rosją. Impreza targowa, tradycyjnie odbywająca się we wrześniu, w roku 1939 otwarta 2 września, trwała krócej niż zazwyczaj (około tygodnia) z powodu wybuchu wojny.

Budowa pawilonów wystawowych, Lwów, lata dwudzieste

W 1921 w trakcie inauguracji targów doszło do zamachu na Józefa Piłsudskiego; zamachu dokonała Ukraińska Organizacja Wojskowa.

W 1922 w targach wzięło udział 1852 wystawców, w tym 1/6 z zagranicy. Eksponaty były wystawiane w pawilonach zbudowanych na terenie Parku Stryjskiego według projektów najlepszych lwowskich architektów. Część obiektów powstała na Wystawę Krajową w 1894: pałac sztuki, pawilon centralny (arch. Blada, Wiktor, Wróbel), pałac Targów Wschodnich (arch. Eugeniusz Czerwiński, Alfred Zachariewicz).

Trybuny Targów zostały spalone przez bojówkę Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) w lipcu 1930, po zamachu zostały odbudowane.

Zobacz też: Targi Północne