Teatr Aleksandër Moisiu w Durrës

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teatr Aleksandër Moisiu w Durrës
Ilustracja
Budynek teatru w Durrës
Pełna nazwa

Teatri "Aleksandër Moisiu"

Typ teatru

teatr dramatyczny

Założyciel

Nikolin Xhoja
Todi Thanasi

Kierownictwo
artystyczne

Laert Vasili

Data powstania

11 stycznia 1953

Państwo

 Albania

Lokalizacja

Durrës

Spektakle

Vajza nga fshati Fatmira Gjaty (1953)

Aktorzy

Lutfi Hoxha
Todi Thanasi
Spiro Urumi

Położenie na mapie Albanii
Mapa konturowa Albanii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Teatr Aleksandër Moisiu w Durrës”
41,31443°N 19,44640°E/41,314430 19,446400

Teatr Aleksandër Moisiu w Durrës (alb.: Teatri "Aleksandër Moisiu") – jedna z najważniejszych scen teatralnych Albanii, która rozpoczęła działalność w styczniu 1953 w Durrës.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tradycje amatorskiego ruchu teatralnego w Durrës sięgają końca XIX wieku, kiedy w mieście zaczęła działać pierwsza grupa teatralna. W styczniu 1953 grupa czternastu aktorów, pochodzących z Korczy i Szkodry, a występujących do tej pory w miejscowym domu kultury, zainicjowała działalność teatru zawodowego, który przyjął imię znanego aktora Aleksandra Moisiu[1]. W gronie założycieli teatru znajdowali się: Nikolin Xhoja, Meropi Xhoja, Marta Burda, Lutfi Hoxha, Todi Thanasi, a także Spiro Urumi. Działalność sceny zainaugurowało wystawienie w dniu 12 kwietnia 1953 dramatu Vajza nga fshati (Dziewczyna ze wsi) Fatmira Gjaty, w reż. Pandi Stillu[1]. Pierwszym znaczącym sukcesem teatru okazała się w 1954 premiera komedii Prefekt Besima Levonji, w reż. Nikolina Xhoji. Spektakl obejrzało blisko 20 tysięcy widzów. Początkowo aktorzy występowali w sali miejscowego kina. W lutym 1965 oddano do użytku budynek przy Placu Wolności (Sheshi Liria), który stanowi do dziś siedzibę teatru.

Budynek teatru w roku 1978

W latach 80. na scenie w Durrës występowało 32 aktorów, prezentując głównie dokonania albańskiej dramaturgii. W następnej dekadzie teatr doświadczył kryzysu wywołanego transformacją ustrojową po upadku komunizmu w Albanii. W zespole pozostało ośmiu aktorów, a wydatki na kostiumy i scenografię drastycznie ograniczono. Na scenie prezentowano w tym czasie znane dzieła światowej dramaturgii, w tym Tango Sławomira Mrożka. W latach 90. teatr dramatyczny połączono ze sceną estradową. Od września 2019 dyrektorem teatru jest aktor Laert Vasili[2].

W 2015 inscenizacja Elektry, w reż. Laerta Vasiliego zdobyła wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Butrincie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Josif Papagjoni: Historia e Teatrit Shqiptar. Tirana: Qendra e Studimeve Albanologjike, 2011, s. 482-484. ISBN 978-99956-43-49-2. (alb.).
  2. Shpërblehet Laert Vasili, emërohet drejtori i Teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës
  3. Sukses i trupës së teatrit të Durrësit në Butrintin antik

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]