Technicy-magicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Technicy-magicy
The IT Crowd
Tytuł serialu pod koniec czołówki
Tytuł serialu pod koniec czołówki
Gatunek serialu sitcom
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Oryginalny język angielski
Twórcy Graham Linehan
Główne role Chris O'Dowd
Richard Ayoade
Katherine Parkinson
Matt Berry
Liczba odcinków 24
Liczba serii 4 sezony
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Ash Atalla
Reżyseria Graham Linehan
Barbara Wiltshire
Richard Boden
Ben Fuller
Scenariusz Graham Linehan
Czas trwania odcinka 30 minut
Emisja
Stacja telewizyjna Wielka Brytania Channel 4
Polska TVP 2, Comedy Central
Data premiery Wielka Brytania 3 lutego 2006
Polska 11 listopada 2006

Technicy-magicy (ang. The IT Crowd) – brytyjski sitcom, wyprodukowany i nadawany przez telewizję Channel 4 3 lutego 2006 - 30 lipca 2010. Powstały cztery serie po 6 odcinków każda. W planach była również piąta seria, ale z czasem podjęto decyzję o jej anulowaniu i zastąpieniu odcinkiem specjalnym[1]. Dominuje w nim typowo angielski humor.

Seria jest trzecim sitcomem Grahama Linehana, który zdobył dużą popularność, zaraz po Father Ted (scenariusz napisany wspólnie z Arthurem Mathewsem) i Black Books (scenariusz napisany wspólnie z Dylanem Moranem).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w dziale IT jednej z wielkich korporacji, na którego czele staje świeżo zatrudniona Jen, kompletnie nie znająca się na informatyce. Jak mówi, jej umiejętności kończą się na wysyłaniu mejli, odbieraniu mejli, czytaniu mejli, kasowaniu mejli itd. Szef korporacji Denholm Reynholm, sprawiający wrażenie niezbyt rozgarniętego, uznaje te kwalifikacje za wystarczające. Podwładnymi Jen są Roy i Moss – stereotypowi informatycy.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Chris O'Dowd jako Roy Trenneman - luzacki technik informatyczny pochodzący z Irlandii. Większość czasu spędza w piwnicznej kanciapie, zbywając ludzi w potrzebie, by się obijać. Jednak to on najczęściej jest wysyłany w celu naprawienia komputera i interakcji z kolegami z pracy, co zazwyczaj kończy się pechowo.
 • Richard Ayoade jako Maurice Moss - geniusz informatyczny z zerowymi zdolnościami socjalnymi. Jeżeli już udaje mu się do kogoś zagadać, to tylko przy pomocy klawiatury. Mieszka z matką, która go ubiera i przygotowuje lunch.
 • Katherine Parkinson jako Jen Barber - przełożona Roya i Maurice'a. Dostała pracę w Reynholm Industries w dziale IT po tym, jak nakłamała w CV na temat zdolności komputerowych, które u niej ograniczają się do wysyłania mejli, odbierania mejli, czytania mejli, kasowania mejli itd. (co zostało od razu zauważone przez Roya i Maurice i często wykorzystane do robienia sobie z niej kawałów). Później mianowana na kierownika ds. relacji pomiędzy działem IT a resztą korporacji. Często, by dopiąć swego, kłamie w życiu prywatnym i służbowym, zazwyczaj z katastrofalnymi skutkami.
 • Chris Morris jako Denholm Reynholm - założyciel i dyrektor generalny Reynholm Industries. Kompletnie nie zna się na tym, co robi, a w szczególności na komputerach (dzięki czemu komputerowe wybryki Roya i Maurice'a kończą się bez konsekwencji, a nawet pochwałą).
 • Matt Berry jako Douglas Reynholm - dyrektor generalny Reynholm Industries, syn Denholma Reynholma, po którym odziedziczył firmę. Wiecznie zajęty wydawaniem pieniędzy po ojcu na imprezy, kobiety i zbędne rzeczy, przez co zawsze popada w tarapaty.
 • Noel Fielding jako Richmond Avenal - got i fan heavy metalu. Życie spędza w czeluściach serwerowni działu IT, odcięty od świata przez Roya i Maurice z powodu jego bardzo dziwnego charakteru, co mu bardzo odpowiada. Kiedyś zdolny businessman i prawa ręka Denholma Reynholma do czasu, gdy poznał muzykę zespołu Cradle of Filth. Po tym, jak nabawił się szkorbutu opuścił korporację i założył własną firmę "Goth2Boss" zajmującą się pośrednictwem pracy dla gotów.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Sezon pierwszy (2006)[edytuj | edytuj kod]

Emisja premierowa 3 lutego 2006; w Polsce w TVP2 od października 2006 do grudnia 2006.

 1. Yesterday's Jam
 2. Calamity Jen
 3. Fifty Fifty
 4. The Red Door
 5. The Haunting of Bill Crouse
 6. Aunt Irma Visits

Sezon drugi (2007)[edytuj | edytuj kod]

Emisja premierowa 24 sierpnia 2007; w Polsce w Comedy Central w marcu 2008.

 1. The Work Outing
 2. Return of the Golden Child
 3. Moss and the German
 4. The Dinner Party
 5. Smoke and Mirrors
 6. Men without Women

Sezon trzeci (2008)[edytuj | edytuj kod]

Emisja premierowa 21 listopada 2008; w Polsce w Comedy Central na marzec 2010.

 1. From Hell
 2. Are We Not Men?
 3. Tramps Like Us
 4. The Speech
 5. Friendface
 6. Calendar Geeks

Sezon czwarty (2010)[edytuj | edytuj kod]

Emisja premierowa 25 czerwca 2010.

 1. Jen the Fredo
 2. The Final Countdown
 3. Something Happened
 4. Italian for Beginners
 5. Bad Boys
 6. Reynholm vs Reynholm

Ponadto 27 września 2013 został wyemitowany odcinek specjalny pod tytułem "The Internet Is Coming" (nieprawidłowy tytuł to "The Last Byte").

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Channel 4 umieszczał dla osób na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii odcinki serialu do pobrania na swojej stronie internetowej na tydzień przed premierą w telewizji.
 • Angielskie wydanie DVD serialu zawiera dodatkową wersję napisów w slangu Leet[2].
 • Miała powstać piąta i ostatnia seria Technicy-magicy oraz odcinek specjalny. W 2011 twórca Graham Linehan przyznał, że nie chce kontynuować serii do utraty popularności stąd decyzja o zakończeniu serialu na 5 sezonie. Jednakże, w listopadzie tego samego roku, Linehan przyznał, że powstanie tylko jeden odcinek specjalny w 2012. Produkcja przeciągała się przez zajęty grafik głównych bohaterów i ciążę Katherine Parkinson. 8 maja 2013 Channel 4 i BBC potwierdziły że finalny odcinek pojawi się w telewizji pod koniec 2013.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]