Teksańska masakra piłą mechaniczną (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Teksańska masakra piłą mechaniczną – seria filmowych horrorów, powstałych w latach 1974-2013, których głównym bohaterem jest sadystyczny morderca Leatherface, pozbawiający swojej ofiary życia przy pomocy tytułowego narzędzia.

Każdy film z cyklu obrazuje historię tragedii grupy ludzi, zazwyczaj nastolatków, którzy zbiegiem okoliczności trafiają na teksańskie peryferie, terroryzowane przez Leatherface'a i jego rodzinę. Filmy z serii w Polsce dozwolone są od lat osiemnastu, natomiast amerykańska organizacja MPAA przypisało im kategorię "R" (osoby poniżej siedemnastego roku życia mogą oglądać film jedynie z pełnoletnim opiekunem). Produkcje z filmowej serii są bowiem apogeum brutalności i okrucieństwa, gdyż gromadzą w sobie liczne sceny bestialskich mordów i tortur zarówno fizycznych, jak i psychicznych, zadawanych głównym bohaterom.

Dotąd powstało siedem filmów powiązanych postacią Leatherface'a:

Film wielokrotnie uważany za prekursor podgatunków slasher i gore. Wyreżyserowany przez Tobe'a Hoopera obraz zrealizowany za niewielkie pieniądze, który w mgnieniu oka zarobił miliony i z miejsca stał się klasyką. Hooper, tworząc ten film, wzbudzał liczne kontrowersje i spekulacje, nigdy bowiem wcześniej w Stanach Zjednoczonych nie powstał obraz równie krwawy i przedstawiający tak brutalnych zajść. Na przestrzeni ponad trzech dekad film zyskał miano kultowego, a obecnie uważany jest za jeden z najbardziej przerażających projektów w historii kinematografii. Obraz zainspirowany został historią Eda Gein'a.

Film wyreżyserował Tobe Hooper, po dwunastu latach wracając do postaci Leatherface'a. Tym razem obraz przedstawiono w formie tyleż horrorystycznej, co groteskowo komediowej. Druga część Teksańskiej masakry piłą mechaniczną odniosła sukces komercyjny, lecz w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki – już nie artystyczny.

Choć reżyserię trzeciego filmu z serii początkowo proponowano Peterowi Jacksonowi, ostatecznie przypisano ją średnio znanemu Jeffowi Burrowi, na czym prawdopodobnie obraz stracił wiele, ponieważ obronić się nie pomogła mu ani drugoplanowa rola Viggo Mortensena, ani dość intratna fabuła, i trójka nie odniosła tak porządnego sukcesu, jak części poprzednie.

Film zrealizowany przez Kima Henkela, współscenarzystę pierwszej części oraz współproducenta remake'u i prequela. Odsłona, która przyniosła twórcom zdecydowanie najmniej wpływów pieniężnych, a w dodatku została absolutnie zlinczowana przez krytykę i pogrzebała szanse na kontynuowanie serii.

Na powrót do tematu trzeba było czekać blisko dekadę. Jednak opłacało się. Zrealizowany przez Marcusa Nispela, twórcę teledysków, niskobudżetowy remake klasycznej pozycji Hoopera odniósł przytłaczający sukces komercyjny. Zyski z biletów przeznaczono na realizację kolejnej części filmu.

W przeszło dwa lata po udanym debiucie Nispela na ekranach kin zagościł prolog Teksańskiej masakry piłą mechaniczną. Tym razem reżyserię powierzono doświadczonemu już twórcy dreszczowcówJonathanowi Liebesmanowi. Jednym z współproducentów, podobnie jak w filmie z 2003 roku, był Michael Bay, kreator m.in. Armageddonu. W USA film spotkał się z przyjęciem pozytywnym; na tyle, by stworzyć kolejną odsłonę Teksańskiej masakry piłą mechaniczną. Ostatecznie realizację kolejnego sequela zdementowano na łamach portalu internetowego Bloody Disgusting.

Pomimo informacji podanych przez Bloody Disgusting, w październiku 2009 roku studio Twisted Pictures podpisało umowę i zakupiło od Platinum Dunes prawa na realizację kolejnych filmów z serii[1]. Pierwszy i jak dotąd ostatni z nich, Piła mechaniczna 3D, ukazał się w styczniu 2013. Reżyser John Luessenhop okrzyknął swój projekt jako pierwszy właściwy sequel Teksańskiej masakry piłą mechaniczną Tobe'a Hoopera. Krytycy wydali filmowi skrajnie negatywne recenzje.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Źródło: filmweb.pl, dostęp 2009-11-15