Teofan (Czarnucki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teofan
Biskup niżnonowogrodzki i ałatyrski
ilustracja
Kraj działania

Imperium Rosyjskie

Data i miejsce urodzenia

ok. 1710
Czarnuchy

Data i miejsce śmierci

8 marca 1780
Kijów

Biskup niżnonowogrodzki i ałatyrski
Okres sprawowania

1753–1773

Wyznanie

prawosławie

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne

1739

Prezbiterat

ok. 1739

Chirotonia biskupia

14 marca 1753

Teofan, nazwisko świeckie Czarnucki (ur. ok. 1710 w Czarnuchach, zm. 26 lutego?/8 marca 1780 w Kijowie) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego pochodzenia ukraińskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Kijowszczyzny. Wykształcenie teologiczne uzyskał w Akademii Mohylańskiej, gdzie od 1739 był wykładowcą. W tym samym roku złożył wieczyste śluby mnisze. Kilka lat później otrzymał godność igumena i został przełożonym monasteru św. Mikołaja na Ugrieszy. W 1748 został namiestnikiem Ławry Troicko-Siergijewskiej[1].

14 marca 1753 w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Moskwie przyjął chirotonię biskupią i objął urząd biskupa niżnonowogrodzkiego i ałatyrskiego. Przeprowadził remont soboru Przemienienia Pańskiego w Niżnym Nowogrodzie. Prowadził działalność misyjną wśród miejscowej nierosyjskiej ludności, kierował do niej kaznodziejów znających miejscowe języki. Co roku przyjmował do seminarium duchownego w Niżnym Nowogrodzie trzech kandydatów z każdej najważniejszej nierosyjskiej grupy etnicznej: Mordwinów, Czuwaszy, Tatarów i Maryjczyków[1]. Szczególnie opiekował się seminarium duchownym w Nożnym Nowogrodzie, na potrzeby którego nakazał wznieść nowe budynki, rozbudował cerkiew seminaryjną wzniesioną przez jednego z jego poprzedników na katedrze, arcybiskupa Dymitra, utworzył w szkole klasę filozofii, wprowadził nauczanie języka francuskiego. Doprowadził do podniesienia rangi kierownika szkoły do stopnia rektora - dotąd seminarium zarządzali prefekci. Biskup Teofan opiekował się także najlepszymi uczniami seminarium, kierując ich po ukończeniu szkoły na akademie duchowne w Moskwie i Petersburgu lub na Uniwersytet Moskiewski, a następnie wspierając ich materialnie[1].

W 1767 podejmował w eparchii niżnonowogrodzkiej carycę Katarzynę II[1]. W czasie wybuchu epidemii w rejonie Niżnego Nowogrodu w 1771 biskup regularnie odprawiał publiczne nabożeństwa w intencji powstrzymania klęski[1]. Dwa lata później biskup Teofan, za zgodą carycy, odszedł w stan spoczynku z prawem zamieszkania w wybranej przez siebie już wcześniej Ławrze Peczerskiej. Pozostawał tam przez siedem lat. Zmarł w 1780 i został pochowany na terenie monasteru[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]