Termometr owulacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykład termometru owulacyjnego

Termometr owulacyjnytermometr do pomiaru temperatury stosowany w naturalnych metodach rozpoznawania płodności (naturalnego planowania rodziny) opartych na analizie temperatury ciała: metodach termicznych i objawowo-termicznych.

Termometr owulacyjny jest urządzeniem umożliwiającym wykrycie tzw. skoku temperatury, czyli charakterystycznego wzrostu podstawowej temperatury ciała (PTC) o co najmniej 0,2 °C. Najważniejszymi cechami termometru owulacyjnego jest zakres pomiarowy umożliwiający pomiary temperatury ciała ludzkiego oraz wysoka precyzja pomiarowa rzędu 0,01 °C (10% wartości badanej). Dokładność pomiarowa nie jest istotna w przypadku termometru owulacyjnego, ponieważ skok PTC jest wykrywany poprzez porównanie przebiegu niższych i wyższych temperatur w cyklu miesiączkowym.

Nazwa termometr owulacyjny pochodzi stąd, że na podstawie przebiegu zmienności podstawowej temperatury ciała kobiety można wnioskować o przybliżonym terminie owulacji, co ma kluczowe znaczenie dla ustalenia początku okresu niepłodnego.

Przykładem termometru owulacyjnego może być specjalny termometr rtęciowy. Od zwykłego termometru lekarskiego różni się bardziej rozciągniętą skalą, dzięki czemu możliwe jest łatwe i pewniejsze odczytywanie temperatury z dokładnością do 0,05 °C. Dla zachowania jednak podobnych wymiarów termometru, skala jest skrócona. Obejmuje przedział od ok. 35,5 °C do około 38,5 °C.

Na rynku dostępne są elektroniczne termometry o parametrach umożliwiających zastosowanie ich jako termometrów owulacyjnych. Możliwość użycia termometrów elektronicznych w naturalnych metodach rozpoznawania płodności (naturalnego planowania rodziny) była badana [1] w Okręgowym Urzędzie Miar w Warszawie. Obecnie w naturalnych metodach rozpoznawania płodności są używane z powodzeniem zarówno termometry owulacyjne rtęciowe jak i elektroniczne.

Część naturalnych metod antykoncepcyjnych odrzuca termometry elektroniczne jako potencjalnie nieprecyzyjne (np. metoda Rötzera). Dlatego odkąd rtęć nie może być stosowana w termometrach w Unii Europejskiej, zaczęto wytwarzać termometry owulacyjne galowo-indowe.


Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]