Termopile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mapa przesmyku
Wąwóz Termopile (widok współczesny - W starożytności linia brzegowa znajdowała się po prawej stronie, tuż za obecną autostradą)
Nowy pomnik Leonidasa i jego żołnierzy w Termopilach

Termopile (gr. Θερμοπύλαι[1], thermos – gorący, pyle – wrota) – wąskie przejście w pobliżu miejscowości Lamia w Grecji, między Zatoką Malijską a pasmem górskim Oita, prowadzące z Tesalii do Grecji Środkowej[2]. W 480 p.n.e. została tam stoczona słynna bitwa między koalicją Greków pod przywództwem Sparty, a wojskami perskimi. Zwycięstwo odniosła w niej Persja, jednak poniosła ogromne straty w ludziach, w tym sam Kserkses, który stracił podczas ataku dwóch synów, Abrokomesa i Hyperantesa[3].

Przy drodze przecinającej wąwóz stoi odlany w brązie posąg króla Sparty, Leonidasa, wzniesiony w 1955. Po drugiej stronie drogi, na wzgórzu, na którym bronili się Spartanie, znajduje się tablica upamiętniająca bitwę z wyrytym epigramem Symonidesa: "Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny. Prawom jej do ostatniej posłuszni godziny"

Na przestrzeni dziejów Termopile - ze względu na strategiczne znaczenie wąwozu - były także areną kolejnych bitew:

  • w roku 279 p.n.e. - obrona wąwozu przez Greków w czasie inwazji wojsk Galickich pod dowództwem Brennusana na Grecję, odwrót Greków przez morze;
  • w roku 267 - nieudana obrona wąwozu przez siły lokalne w czasie inwazji Herulów na Bałkany;

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Jona Lendering: Thermopylae (ang.). [dostęp 2012-05-12].
  2. Adam Ziółkowski: Historia powszechna. Starożytność. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 433. ISBN 978-83-01-15810-1.
  3. A.T.Olmstead, Dzieje imperium perskiego, PIW, Warszawa 1974, s. 245.