Terrorystka (film 1999)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Terrorystka
Theeviravaathi
Gatunek

dramat

Data premiery

12 września 1999 (świat)

Kraj produkcji

Indie

Język

tamilski

Czas trwania

95 min

Reżyseria

Santosh Sivan

Scenariusz

Santosh Sivan

Główne role

Ayesha Dharker
K. Krishna
Sonu Sisupal
Vishwas
Anuradha

Muzyka

Rajamani
Sonu Sisupal

Zdjęcia

Santosh Sivan

Montaż

A. Sreekar Prasad

Terrorystka (Theeviravaathi – po tamilsku) to indyjski dramat zrealizowany w 1999 roku przez Santosha Sivana, tamilskiego operatora i autora filmu Aśoka Wielki. Film przedstawia historię 19-letniej Malli (Ayesha Dharkar), przygotowującej się do dokonania zamachu samobójczego na przywódcy politycznym. W rolach głównych Dharkar, K. Krishna i Sonu Sisupal.

Film jest komentarzem do zamachu na premierze Indii Rajivie Gandhi, dokonanym przez Tamilskie Tygrysy. Nakręcono go w ciągu 15 dni, przy naturalnym świetle mieszcząc się w budżecie $50,000.

Aktor John Malkovich po raz pierwszy zobaczył film na Festiwalu Filmowym w Kairze i poruszony zaadaptował film przyjmując post-facto funkcję executive producenta (do filmu dołączono słowa "John Malkovich Presents".)

Roger Ebert włączył film na listę "Wielkich filmów"[1]. Ebert kończy swoją recenzję słowami: " Za każdym razem, gdy widzę ten film, czuję smutek, że ludzka wyobraźnia może być tak ograniczona, iż widzi zwycięstwo w zniszczeniu siebie"

Inspiracja[edytuj | edytuj kod]

21 maja 1991, gdy premier Indii Rajiv Gandhi, (syn Indiry Gandhi) w ramach kampanii wyborczej do parlamentu był w Tamilnadu, w Sriperumbudur, koło Ćennaju (Madras) dokonano na nim zamachu bombowego. Samobójczego zamachu dokonała Thenmuli Rajaratnam A.K.A Dhanu, która należała do Tamilskich Tygrysów. Była kuzynką Shivarasana, który (jak przypuszcza się) zaplanował zamach.

Był to pierwszy na świecie zamach bombowy połączony z samobójstwem. Terroryści z Palestyny przyjęli pomysł samobójczych zamachów od Tamilskich Tygrysów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Terrorist Movie Review & Film Summary (2000) | Roger Ebert [online], rogerebert.suntimes.com [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-19] (ang.).

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]