Terumoto Mōri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Terumoto Mōri

Terumoto Mōri (jap. 毛利輝元 Mōri Terumoto?, ur. 4 lutego 1553, zm. 2 czerwca 1625) - syn Takamoto Mōri i wnuk oraz spadkobierca wielkiego XVI-wiecznego dowódcy Motonariego Mōri. Walczył przeciwko Hideyoshiemu Toyotomi i przegrał. jako sojusznik tego ostatniego brał udział w wyprawie wojennej na Kiusiu (1587). Znany jako budowniczy zamku w Hiroszimie.

Terumoto był członkiem rady go-tairō (jap. 五大老?, Pięciu Starszych) wyznaczonej przez Hideyoshiego. W szczytowym momencie pod koniec XVI stulecia kontrolował ziemie warte 1,2 miliona koku i miał do dyspozycji ponad 120 tys. żołnierzy.

Terumoto był przeciwnikiem Ieyasu Tokugawy, ale nie brał udziału w bitwie pod Sekigaharą. Znajdował się podówczas w Osace, trzymając pieczę nad Hideyorim. Wkrótce po klęsce pod Sekigahrą podporządkował się Tokugawom. Ieyasu odebrał mu część ziem, pozostawiając rodowi Mōri tylko prowincje Nagato i Suō, warte 369 tys. koku.

Terumoto Mōri jest uważany za pośredniego dowódcę, pozbawionego motywacji i silnej woli. Jego wpływ na wydarzenia ostatnich lat okresu Sengoku był znikomy. Panuje opinia, że gdyby wziął udział w bitwie pod Sekigaharą, Ieyasu mógł zostać pokonany. Z drugiej strony, był dobrym zarządcą i działał z korzyścią dla rodu Mōri.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Terumoto Mōri Ojciec:
Takamoto Mōri
Dziadek:
Motonari Mōri
Pradziadek:
Hiromoto Mōri
Prababcia:
Córka Hirotoshi Fukubary
Babcia:
Myoukyuu (jap. 妙玖?)
Pradziadek:
Kunitsune Kikkawa
Prababcia:
?
Matka:
Ozaki no Tsubone (jap. 尾崎局?)
Dziadek:
Okimori Naitou
Pradziadek:
Hiroharu Naitou
Prababcia:
?
Babcia:
?
Pradziadek:
?
Prababcia:
?