Tetiana Czornowoł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tetiana Czornowoł
Tetiana Czornowoł
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1979
Kijów
Zawód dziennikarka, działaczka społeczna
Partia Front Ludowy
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Tetiana Mykolajiwna Czornowoł, ukr. Тетяна Миколаївна Чорновол (ur. 4 czerwca 1979 w Kijowie[1]) – ukraińska dziennikarka i działaczka społeczna, aktywistka Euromajdanu, posłanka do Rady Najwyższej.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Była sekretarzem prasowym nacjonalistycznej organizacji UNA-UNSO, brała udział w protestach w ramach akcji „Ukraina bez Kuczmy”, w latach 1998–2001 kierowała kijowskim centrum informacyjnym Czeczeńskiej Republiki Iczkerii[1]. Ukończyła w 2001 studia dziennikarskie w Międzynarodowym Instytucie Lingwistyki i Prawa w Kijowie[2]. Pracowała jako dziennikarka m.in. pisma „Polityka i Kultura” oraz portalu „Obozrewatel”. Od 2010 związana z Kijowskim Instytutem Problemów Zarządzania[1]. Podjęła także współpracę z „Ukraińską Prawdą[3].

Specjalizowała się w dziennikarstwie śledczym, podejmując tematykę korupcji na Ukrainie[3]. Opisywała kwestię majątków i sposobów ich gromadzenia przez Wiktora Janukowycza, jego otoczenie i rodzinę. Jako pierwsza zajęła się sprawą zamieszkałej przez lidera Partii Regionów rezydencji Meżyhirja[1]. W 2002 kandydowała do parlamentu z listy wyborczej Przeciw Wszystkim[2], a w 2012 w okręgu jednomandatowym z ramienia Batkiwszczyny[1]. W 2013 w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa znalazła się w gronie osób protestujących na sesji stołecznej rady miejskiej przeciw jej dalszemu funkcjonowaniu mimo upływu kadencji – została wówczas ukarana grzywną[1].

Aktywnie uczestniczyła w antyrządowych protestach w ramach Euromajdanu, stając się jednym z ich przywódców. 25 grudnia 2013 została napadnięta przez grupę mężczyzn w pobliżu portu lotniczego Kijów-Boryspol – wyciągnięta z samochodu i następnie brutalnie pobita[4]. Zdarzenie to wiele osób, w tym również Tetiana Czornowoł, powiązało z jej antyrządową aktywnością[1].

W marcu 2014 objęła stanowisko pełnomocnika rządu ds. polityki antykorupcyjnej, zrezygnowała z tej funkcji w sierpniu tego samego roku m.in. z powodu śmierci męża. We wrześniu dołączyła do założycieli Frontu Ludowego, została członkinią batalionu „Azow” i doradczynią ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa[1]. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w październiku 2014 uzyskała mandat deputowanej VIII kadencji[5].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jej mężem był Mykoła Berezowy, członek batalionu „Azow”, który zginął 10 sierpnia 2014 pod Iłowajśkiem w trakcie walki z separatystami[6]. Tetiana Czornowoł ma córkę i syna[1].

Przypisy