The Ghan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Trasa Ghana
lokomotywa The Ghan na stacji Alice Springs

The Ghan (skrót z ang. The Afghan Express) – transkontynentalna linia kolejowa w Australii, łącząca Adelaide poprzez Alice Springs z Darwin. Jej długość wynosi 2979 kilometrów. Budowę linii rozpoczęto w roku 1878 w miejscowości Port Augusta, a zakończono, ze względów finansowych, dopiero po 126 latach – w październiku 2003 roku.

Linia kolejowa Adelaide – Darwin biegnie przez jeden z najsuchszych i bezludnych regionów świata. Jej budowę rozpoczęto w celu ułatwienia dostępu do interioru, a także w celu skrócenia podróży do Azji i Europy. Ostatni, 1420 kilometrowy odcinek tej linii, budowany w latach 2001-2003, nazwany został największą inwestycją infrastrukturalną Australii, kosztował ponad miliard dolarów amerykańskich.

Długość pociągu wynosi ponad kilometr, stanowią go dwie lokomotywy i około 40 wagonów. Podróż trwa dwa dni. W sezonie turystycznym (od maja do listopada) pociąg przemierza trasę dwa razy w tygodniu w każdą stronę. Przez resztę roku przejazdy odbywają się raz w tygodniu. Operatorem połączenia pasażerskiego jest firma Great Southern Railway, stawiąca część brytyjskiej grupy Serco. Pociągi towarowe jeżdżące po tej samej linii należą do firmy Pacific National.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa składu to skrót określenia The Afghan Express (Afgański Ekspres), nawiązującego do afgańskich poganiaczy wielbłądów. Nie ma pewności, w jaki sposób przyjęła się ta nazwa. Przypomina o imigrantach, którzy kursowali w głąb interioru, w karawanach liczących nieraz do 70 zwierząt, przenosząc ładunki i ludzi. Chociaż nazywano ich Afganami, w rzeczywistości pochodzili z różnych krajów i obszarów, takich jak Egipt, Persja, północne Indie, Beludżystan i tereny dzisiejszego Pakistanu oraz Turcji.

Konstrukcja linii[edytuj | edytuj kod]

Jadąc The Ghan nie słychać charakterystycznego dla innych pociągów stukotu kół, ponieważ The Ghan jedzie po torach bezstykowych, zespawanych bez przerw, co obniża też koszty eksploatacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons