The Millennium Project

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Millennium Project
Data założenia 1996
Lokalizacja USA
Siedziba Waszyngton, 4421 Garrison Street, (202) 686-5179
Dyrektor Jerome C. Glenn
Branża futurologia
Produkty raport State of the Future,
Strona internetowa

The Millennium Project to globalny think tank działający jako organizacja pozarządowa. Działania organizacji koncentrują się na badaniu zagadnień dotyczących przyszłości, kształtowaniu globalnych zmian w taki sposób, aby zapewnić zrównoważony i stabilny rozwój. Obecnie przewodniczącym organizacji The Millennium Project jest Jerome C. Glenn.

The Millennium Project tworzy długoterminowe analizy zagadnień w skali zarówno ogólnoświatowej, jak i lokalnej. Pozwalają one na wczesne ostrzeganie, dostrzeganie możliwości, budowę strategii. Organizacja zrzesza ekspertów z korporacji, uniwersytetów, organizacji pozarządowych, instytucji unijnych i rządowych na całym świecie.

Wyniki badań publikowane są w raporcie "State of the Future”. Raport "State of the Future" ("Stan Przyszłości") jest coroczną publikacją przedstawiającą rezultaty badań The Millennium Project. Opisuje poszczególne zagadnienia i prezentuje długoterminowe scenariusze, globalne wyzwania, a także obecne i przyszłe trendy. Raport zawiera także „15 Globalnych wyzwań” (15 Global Challenges), czyli najważniejsze globalne i lokalne wyzwania stojące przed ludzkością. The Millennium Project monitoruje ich realizację, wyznacza działania niezbędne do ich osiągnięcia oraz dokonuje ich oceny.

Think tanku The Millennium Project nie należy mylić z Projektem Milenijnym ONZ (ang. United Nations Millennium Project).

Historia The Millennium Project[edytuj | edytuj kod]

Projekt powstania organizacji został zainicjowany przez Futures Group Inrternational, American Council for The United Nations University, Smithsonian Institution oraz United Nations University[1] Projekt powstał w toku 3 letniej analizy wykonawczej sponsorowanej przez United States Environmental Protection Agency, UNDP i UNESCO, w której uczestniczyło ponad 200 futurologów i naukowców z 50 krajów. Tworzenie analizy można podzielić na trzy fazy:

  • Faza I rozpoczęła się w 1992 r. inicjatywą US EPA. Inicjatywa miała na celu zbadanie i połączenie futurologów i naukowców z całego świata, którzy mieli stworzyć wstępny projekt i przeprowadzić pierwszy test dotyczący globalnego problemu ludności i ochrony środowiska.
  • Faza II przypada na lata 1993/94. Stworzono wtedy wiele raportów dotyczących długofalowych problemów Afryki i ich zaradzaniu. Pieczę nad tymi raportami sprawowała UNDP.
  • Ostatnia faza analizy przeprowadzona została przez UNESCO w latach 1994/95.

Od 1996 The Millennium Project przeprowadziło wiele analiz i prognoz, współpracując z ponad 2500 futurologami, naukowcami i biznesmenami z wielu krajów z całego świata.

The Millennium Project w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polskiemu oddziałowi The Millennium Project przewodniczy firma 4C Future[2]. Firma 4C Future jest zaangażowana w działania The Millennium Project od 2009 roku. Polski oddział należy do środkowoeuropejskiego węzła organizacji (Central European Node). Centralną instytucją Węzła Środkowoeuropejskiego jest Centrum Strategii Społecznych i Ekonomicznych na Uniwersytecie Karola w Pradze.

W skład Węzła wchodzą obecnie trzy kraje:

Czechy
Przewodniczący Pavel Novacek, Dyrektor Centrum Studiów Interdyscyplinarnych, Uniwerystet Palackiego, Ołomuniec.

Polska
Przewodniczący Piotr Jutkiewicz i Norbert Kołos, 4C Future, Warszawa.

Słowacja
Przewodniczący Ivan Klinec, sekretarz i członek rady Słowackiego Towarzystwa Futurologicznego, Instytut Prognoz i Analiz, Słowacka Akademia Nauk, Bratysława.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]