The Real Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Real Group
Ilustracja
koncert The Real Group
Rok założenia

1984

Pochodzenie

Szwecja

Gatunek

a cappella[1], bop[1]

Aktywność

od 1984

Skład
Anders Edenroth
Anders Jalkéus
Katarina Henryson
Morten Vinther Sørensen
Emma Nilsdotter
Byli członkowie
Margareta Bengtson
Johanna Nyström
Strona internetowa
Zelt-Musik-Festival w roku 2016 we Fryburgu Bryzgowijskim, Niemcy

The Real Group – szwedzki zespół a capella, składający się z pięciorga członków: sopran Emma Nilsdotter, alt Katarina Henryson, tenor Anders Edenroth, baryton Morten Vinther Sørensen i bas Anders Jalkéus. Margareta Bengtson była sopranistką zespołu od jego utworzenia, ale odeszła pod koniec roku 2006, by pracować nad albumami solowymi. Przez pewien czas zastępowała ją Johanna Nyström, aż grupa znalazła nową sopranistkę Emmę Nilsdotter w 2008. Johanna Nyström zastępowała też zarówno Margaretę Bengtson, jak i Katarinę Henryson, gdy te były na urlopach macierzyńskich lub z innych powodów nieobecne.

Członkowie grupy komponują lub aranżują większość z wykonywanych przez siebie utworów. Większość piosenek jest śpiewana w języku angielskim, niektóre również w szwedzkim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założenie[edytuj | edytuj kod]

The Real Group została założona w roku 1984, gdy jej pierwotni członkowie studiowali w szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej.

Styl muzyczny[edytuj | edytuj kod]

Skale głosu członków zespołu[edytuj | edytuj kod]

  • Emma Nilsdotter: ??? (niezamieszczona na stronie)
  • Katarina Henryson: od d do .
  • Anders Edenroth: od c do .
  • Morten Vinther Sørense: od E do .
  • Anders Jalkéus: od A1 do g1.

Skale głosu byłych członków[edytuj | edytuj kod]

  • Johanna Nyström: ??? (niezamieszczona na stronie)
  • Margareta Bengtson: od f do .

Występy[edytuj | edytuj kod]

The Real Group występowała na ponad 2000 koncertów na świecie. 22 grudnia 1993, by uczcić 50 urodziny królowej Sylwii, The Real Group wykonało wspólnie z byłą członkinią ABBy, Anni-Frid Lyngstad, przebój „Dancing Queen” w aranżacji a capella, która później została wydana na albumie „Varför får man inte bara vara som man är”, a w 2002 występowali na ceremonii otwierającej MŚ w Piłce Nożnej w Seulu, na żywo dla sześćdziesięciotysięcznej publiczności.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Data wydania Tytuł Uwagi
1987 Debut 13 utworów, 3 po szwedzku, reszta po angielsku. Nagrane do jednego mikrofonu, przy którym artyści używali taśmy na podłodze by zaznaczyć, jak blisko mikrofonu mają być ustawieni.
1989 Nothing But the Real Group 12 utworów, wszystkie po angielsku.
1991 Röster 12 utworów, wszystkie po szwedzku.
1994 Varför får man inte bara vara som man är Kompilacja, pierwotnie przeznaczona na europejski rynek.
1995 Unreal Kompilacja pierwotnie przeznaczona na amerykański rynek. 14 utworów: 10 po angielsku, 2 po szwedzku, 2 bez tekstu.
1996 Ori:ginal 12 utworów, wszystkie po szwedzku.
19 marca 1996 Live in Stockholm Wydane w Szwecji pod tytułem „jazz:live”. 12 utworów: 10 po angielsku, 1 po szwedzku, 1 bez tekstu. Wszystkie utwory są nagraniami na żywo z koncertu.
1997 En riktig jul 13 utworów, wszystkie po szwedzku.
1998 One for All 16 utworów, 1 po szwedzku, z akompaniamentem Tootsa Thielemansa na harmonijce ustnej.
2000 Commonly Unique 13 utworów, wszystkie po angielsku.
2001 Allt det bästa Tytuł oznacza „Wszystko, co najlepsze”. Album „the best of” z dwudziestoma utworami, 4 z nich wcześniej niewydane. 8 utworów po angielsku, 10 po szwedzku, 1 po hiszpańsku, 1 bez tekstu. 3 utwory są nagraniami na żywo z koncertu.
2002 Stämning 22 utwory, wszystkie po szwedzku. Szwedzkie piosenki ludowe, wszystkie chóralne w ich stylu muzycznym.
16 września 2002 The Best – Tour Souvenir Album
2003 Julen er her 15 utworów: 3 po angielsku, 9 po szwedzku, 2 po norwesku, 1 bez tekstu. 4 utwory są nagraniami na żywo z koncertu. Zawiera klip wideo z wykonania na żywo „Clown of the Jungle” i aranżację a capella ścieżki dźwiękowej do filmu Disneya o tym samym tytule. Film Disneya jest zazwyczaj emitowany w szwedzkiej telewizji w Wigilię, stąd też jego wystąpienie na świątecznym albumie Julen er her.
12 czerwca 2003 The Real Thing 13 utworów: 5 po szwedzku, reszta po angielsku. Tylko 2 utwory wcześniej niewydane, ponowne nagranie „Dancing Queen” oraz „Song from the snow”, napisanej dla koreańskiego filmu. Zawiera również Video-CD jako drugą płytę.
2005 In the Middle of Life 13 utworów: 12 po angielsku i 1 bez tekstu. Wersja dla rynku koreańskiego zawiera dwa dodatkowe utwory po angielsku.
25 czerwca, 2008 Håll musiken i gång 9 utworów, wszystkie po szwedzku, 3 wcześniej wydane. Ten album jest trybutem dla szwedzkiego muzyka i komika Povela Ramela, wieloletniego fana The Real Group i vice versa. The Real Group otrzymali Karamelodiktstipendiet, stypendium ufundowane przez Ramela, w 2002. Na szczególną uwagę zasługuje ostatni utwór, „Konditori Forgätmigej”, napisany przez Andersa Edenrotha. Jest napisany w tradycyjnym stylu Povela, stosowne pożegnanie dla starego przyjaciela. Margareta Bengston dołączyła do grupy w studio, by nagrać ten album.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Scott Yanow: The Real Group Biography. www.allmusic.com. [dostęp 2016-07-26]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]