The Runaways

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy zespołu The Runaways. Zobacz też: The Runaways – film biograficzny oparty na historii tego zespołu.
The Runaways
Rok założenia 1975
Rok rozwiązania 1979
Pochodzenie Los Angeles,  Stany Zjednoczone
Gatunek hard rock
heavy metal
punk rock
Aktywność 1975-1979
Wytwórnia płytowa Mercury
Cherry Red
Raven
Rhino
Powiązania Joan Jett
Cherie Currie
Lita Ford
Byli członkowie
Joan Jett
Cherie Currie
Lita Ford
Jackie Fox
Sandy West
Laurie McAllister
Micki Steele
Peggy Foster
Vicki Blue
Strona internetowa

The Runawaysamerykański, kobiecy zespół wykonujący muzykę proto punk i heavy metal w latach siedemdziesiątych. Były pierwszym kobiecym zespołem wykonującym muzykę rockową[potrzebne źródło].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Młoda, zaledwie piętnastoletnia gitarzystka Joan Jett postanowiła założyć zespół rockowy składający się z samych dziewczyn. Poznała ona wkrótce producenta Kima Fowleya, który pomógł jej znaleźć resztę składu. Niedługo potem Jett poznała perkusistkę Sandy West. Do grupy dołączyła także niedoszła wokalistka Kari Krome, która jednak szybko się wycofała, postanawiając wspomagać zespół w pisaniu tekstów. Pierwszą basistką była Micki Steele, jednakże szybko została zastąpiona przez Peggy Foster, która z kolei była w zespole tylko dwa tygodnie. Po opuszczeniu przez Peggy zespołu Joan i Sandy poznały Litę Ford, która miała zamiary bycia basistką.Dziewczyny, widząc jednak talent Lity, zdecydowały się ją przyjąć jako gitarzystkę prowadzącą. Niedługo skład zasiliły basistka Jackie Fox oraz wokalistka Cherie Currie. Grupa w niecały rok później nagrała pierwszy krążek. Dziewczyny zdobyły wielką popularność między innymi w Japonii i Wielkiej Brytanii, ale w USA niestety nie były już tak popularne. Ich pierwszym przebojem był utwór "Cherry Bomb", który potem wykonywali m.in. solowo Joan Jett z jej towarzyszącym zespołem The Blackhearts oraz Bratmobile. Po nagraniu drugiego albumu Runaways ruszyły w trasę koncertową po świecie, w trakcie której wydano krążek live nagrywany w Japonii. We współpracy nie pomagał im wrzeszczący i poniżający nastoletnie dziewczyny producent. To było głównym powodem nagłego odejścia Cherie Currie krótko po trasie koncertowej i powrocie do Stanów Zjednoczonych. Jeszcze w trakcie owej trasy zespół opuściła basistka Jackie Fox, co zmusiło Joan do chwilowego grania na basie. Po koncertach zespół zakończył współpracę z Kimem Fowleyem i znalazł kolejną basistkę, Vicki Blue. W składzie: Joan Jett, główny wokal i gitara rytmiczna; Lita Ford, gitara prowadząca; Vicki Blue, gitara basowa; Sandy West, perkusja - The Runaways nagrały płytę "Waitin' for the Night", wydaną przez wytwórnię Mercury w całej Europie, ale poza Anglią, gdzie płyta została wydana przez wytwórnię Cherry Red. Krótko przed nagrywaniem ostatniej płyty "And Now... The Runaways" grupę opuściła Vicki Blue, co spowodowało, że partie basowe zostały zagrane przez Litę Ford. Krążek wydany w 1978 zawierał m. in. cover Slade "Mama Weer All Crazee Now", oraz The Professionals - "Black Leather". Jeszcze zanim The Runaways się rozpadło, zespół znalazł ostatnią basistkę, Laurie McAllister. Grupa rozpadła się z powodu różnic muzycznych - Joan Jett wolała grać punk i glam rock, za to Lita Ford i Sandy West chciały iść w kierunku heavy metalu.

Po rozpadzie zespołu dziewczyny zaczęły występować solo, a część przeszła do innych zespołów. Sandy West, Peggy Foster oraz Laurie McCallister grały w kilku zespołach, ale prawie bez echa. Najdłużej muzyką zajmowała się West, próbująca także kariery solowej – aż do swojej śmierci na raka płuc w 2006 roku zajmowała się muzyką rockową i metalową.

Jackie Fox po odejściu z The Runaways przestała zajmować się muzyką w ogóle - miała jeszcze traumę po presji popularności. Vicki Blue i Cherrie Currie próbowały swoich sił jako piosenkarki pop – założyły nawet swój własny zespół, ale nie odniosły większych sukcesów na scenie. Vicki grała także przejściowo w innym kobiecym zespole, należącym do części NWOBHM - Girlschool. Micki Steele – pierwsza basistka zespołu założyła potem The Bangles. Większość zna ją tylko dzięki The Bangles właśnie, mało kto wie, że była ona kiedyś członkinią Runaways.

Na szczycie utrzymały się jedynie gitarzystki – Joan Jett i Lita Ford, które do dzisiaj występują solo i to z dużym powodzeniem.

Lita Ford próbowała w 1982 roku reaktywować The Runaways, razem z Sandy West. Niestety, nie udało jej się to, ale nie poddała się i grała dalej na własną rękę. Współpracowała ona z wieloma innymi muzykami metalowymi – m.in. z Ozzym Osbournem, z którym później już po rozpoczęciu kariery solowej nagrała wspólnie balladę "Close My Eyes Forever", która stała się jej największym hitem. Warto wiedzieć, że menedżerem Lity jest żona Ozzy'ego, Sharon.

Największą popularność zdobyła Joan Jett. Po rozpadzie The Runaways pojechała ona do Wielkiej Brytanii w celu poznania członków Sex Pistols. Wraz ze Stevem Jonesem i Paulem Cookiem nagrała kilka utworów, w tym także pierwotną wersję jej największego hitu, "I Love Rock N' Roll". Współpracowali oni także z nią podczas nagrywania jej pierwszej solowej płyty, "Bad Reputation" (pierwotnie wydanej jako "Joan Jett" w 1980). W 1981 postanowiła założyć po raz kolejny zespół. W ogłoszeniu zamieściła "Szukam trzech dobrze wyglądających facetów grających na instrumentach". Po znalezieniu muzyków wydała takie hity jak I Love Rock N' Roll, "Bad Reputation", cover The Runaways "Cherry Bomb", cover Bruce'a Springsteena "Light Of Day", "Crimson And Clover" i "I Hate Myself For Loving You". Joan Jett wraz z The Blackhearts gra do dziś, a ich ostatnio wydaną płytą była "Unvarnished" (2013).

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Ostatni skład
  • Joan Jett - gitara, śpiew (1975–1979)
  • Sandy West - perkusja, śpiew (1975–1979)
  • Lita Ford - gitara, gitara basowa (1975–1979)
  • Laurie McAllister - gitara basowa (1978-1979)
Byli członkowie
  • Kari Krome - śpiew (1975)
  • Micki Steele - gitara basowa, śpiew (1975)
  • Peggy Foster - gitara basowa (1976)
  • Cherie Currie - śpiew, instrumenty klawiszowe (1975-1977)
  • Jackie Fox - gitara basowa (1976-1977)
  • Vicki Blue - gitara basowa (1977-1978)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]