The Runaways

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy zespołu The Runaways. Zobacz też: The Runaways – film biograficzny oparty na historii tego zespołu.
The Runaways
Gatunek heavy metal
punk rock
Aktywność 1975-1979
Strona internetowa

The Runawaysamerykański, kobiecy zespół wykonujący muzykę proto punk i heavy metal w latach 70.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół założony 5 sierpnia 1975 roku przez perkusistkę Sandy West, gitarzystkę Joan Jett i Kari Krome, która po nieudanych próbach bycia wokalistką pozostała jedynie jako wspierająca zespół autorka tekstów. The Runaways zostało prawie natychmiast zauważone przez producenta Kim Fowley. Grupa w 2 lata później stała się niezwykle popularna. Ich pierwszym przebojem była "Cherry Bomb", który potem wykonywały inne zespoły. W zespole na przestrzeni 4 lat aktywności dochodziło do wielu zmian osobowych, dziewczyny nie miały wiele szczęścia zwłaszcza do basistek. Dziewczyny zaczęły się także kłócić (to było głównym powodem nagłego odejścia wokalistki Cherie Currie i to w trakcie trasy koncertowej – jeszcze w trakcie tej samej trasy zespół opuściła basistka Jackie Foxx) co w końcu doprowadziło do rozwiązania zespołu – akurat na samym szczycie popularności. Po rozpadzie zespołu dziewczyny – zaczęły występować solo, a część przeszła do innych zespołów. Sandy West, Peggy Foster, oraz Laurie McCallister grały w kilku zespołach, ale prawie bez echa. Najdłużej muzyką zajmowała się Sandy West, próbująca także kariery solo – praktycznie, aż do swojej śmierci na raka w 2006 roku zajmowała się muzyką rockową i metalową. Jackie Foxx po odejściu z The Runaways przestała zajmować się muzyką w ogóle, natomiast Vicki Blue i Cherrie Currie próbowały swoich sił jako piosenkarki pop – założyły nawet swój własny zespół, ale nie odniosły większych sukcesów na scenie. Wszystkie one były kojarzone z muzyką tylko dzięki The Runaways jedynie Micki Steele – pierwsza basistka zespołu, która potem grała w The Bangles – nieco się wybiła i to nie dzięki Runaways – wszyscy do dzisiaj kojarzą ją głównie z The Bangles, a o jej bytności we wczesnych czasach Runaways nikt już prawie nie pamięta.

Na szczycie utrzymały się jedynie gitarzystki – Joan Jett i Lita Ford, które do dzisiaj występują solo i to z dużym powodzeniem. Joan Jett założyła swój zespół Joan Jett & The Blackhearts i wylansowała wiele hitów, między innymi "I love rock N roll". Zespół gra do dzisiaj muzykę rockową i punkową.

Lita Ford także występuje solo, chociaż ze znacznie mniejszym powodzeniem. Zanim jej kariera na dobre się rozwinęła próbowała w 1982 roku reaktywować The Runaways, razem z Sandy West. Potem grała w wielu zespołach metalowych – m.in. z Ozzy Osbournem, z którym później już po rozpoczęciu kariery solo nagrała wspólnie balladę "Close My Eyes Forever".

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Ostatni skład
Byli członkowie

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • The Runaways (1976)
  • Queens of Noise (1977)
  • Waiting for the Night (1977)
  • Live in Japan (1977)
  • And Now... The Runaways (1978)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]