Thief (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Thief
Producenci Looking Glass Studios, Ion Storm, Eidos Montreal
Wydawcy Eidos Interactive, Square Enix
Dystrybutorzy PL: Cenega
Pierwsza gra z serii Thief: The Dark Project (1998)[1]
Ostatnia gra z serii Thief (2014)[2]
Platformy Microsoft Windows, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox, Xbox 360, Xbox One, telefon komórkowy
Gatunek skradanka

Thief – seria gier z gatunku skradanek z widokiem pierwszoosobowym. Jak dotąd ukazały się Thief: The Dark Project w wersji podstawowej oraz Gold z dodatkowymi trzema misjami i poprawionymi błędami, Thief II: The Metal Age oraz Thief: Deadly Shadows. Oprócz tego istnieje także stworzony przez grupę fanów Thief2X: Shadows of the Metal Age toczący się pomiędzy pierwszą a drugą częścią gry. W lutym 2014 roku swoją premierę miała gra Thief, będąca rebootem serii[3].

Gracz kieruje poczynaniami młodego złodzieja o imieniu Garrett w fantasy-steampunkowym świecie przypominającym połączenie średniowiecza, epoki wiktoriańskiej oraz elementów prymitywnej technologii. Gdy był dzieckiem, Garrett został przygarnięty przez frakcję Strażników (Dzierżących lub Opiekunów) i został wytrenowany na jednego z nich. Bohater wkrótce jednak zdecydował, że wykorzysta nabyte zdolności, aby zostać najlepszym złodziejem w mieście.

Looking Glass Studios stworzyło zarówno The Dark Project, jak i The Metal Age. Po upadku firmy wielu byłych pracowników firmy przeszło do Ion Storm Austin i ukończyło pracę nad Deadly Shadows. Aktualnie czwarta część serii jest w produkcji.

Seria osiągnęła sukces dzięki fabule z licznymi zwrotami akcji, dużemu i klimatycznemu światu, w którym toczy się akcja, realistycznej oprawie dźwiękowej, tajemniczej atmosferze, wiarygodnemu i cynicznemu bohaterowi oraz przede wszystkim nowatorskiemu podejściu do gier widzianych z pierwszej osoby (skradanie się, chowanie w cieniu, atakowanie z zaskoczenia, unikanie otwartej konfrontacji, kradzież). Seria Thief stała się wyznacznikiem jakości dla wszystkich późniejszych skradanek.

Seria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Thief: The Dark Project (PC). Gry-Online. [dostęp 2014-03-03].
  2. Thief, Thi4f, Thief: Out of the Shadows (PC). Gry-Online. [dostęp 2014-03-03].
  3. Jason Schreiner: Thief Reboot Coming To PC And Next-Gen Consoles In 2014 (ang.). Kotaku, 2013-03-05. [dostęp 2013-08-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]