Thomas Sowell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Thomasa Sowella

Thomas Sowell (ur. 30 czerwca 1930) – profesor ekonomii w Instytucie Hoovera na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Prócz działalności naukowej i badawczej, które zaowocowały licznymi publikacjami książkowymi, Sowell zajmuje się publicystyką na łamach prasy. Jest jedną z najbardziej znanych, popularnych i wpływowych postaci konserwatywnego establishmentu Stanów Zjednoczonych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Thomas Sowell urodził się w Karolinie Północnej, gdzie, jak wzmiankował w swojej biografii Personalna Odyseja, jego kontakt z białymi ludźmi był tak ograniczony, że sam nie wierzył, iż kolor "żółty" był możliwym kolorem włosów dla człowieka. Wraz z rodzeństwem przeniósł się do Harlemu, dzielnicy Nowego Jorku, pod opieką siostry matki (sam wierzył, że ona była jego matką, a ojciec zmarł przed jego narodzeniem). Porzucił szkołę średnią i rozpoczął samodzielne życie w wieku 17 lat z powodu rodzinnych kłopotów finansowych i pogarszającego się poziomu życia w domu. Później służył w Marynarce Wojennej USA.

Po wyjściu z wojska Sowell został przyjęty do Uniwersytetu Harvarda. Doskonałe wyniki w nauce umożliwiły mu transfer i uzyskanie tytułu Bachelor of Arts in Economics w Harvard College, który ukończył z wyróżnieniem magna cum laude. Kontynuując studia otrzymał tytuł Master of Arts in Economics na Uniwersytecie Columbia i doktora ekonomii na Uniwersytecie w Chicago. Początkowo wybrał Uniwersytet Columbia, ponieważ chciał studiować u George'a Stiglera. Po przyjeździe do Columbia dowiedział się, że Stigler przeniósł się do Chicago. Sowell podążył w ślad za nim.

Sowell wykładał w prominentnych uniwersytetach amerykańskich takich jak Howard University, Cornell University, Brandeis University oraz UCLA. Od 1980 piastuje stanowisko Senior Fellow w Instytucie Hoovera Uniwersytetu Stanford.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Ekonomia stosowana (2003, wydanie polskie 2005)
  • Ekonomia dla każdego (2000, wydanie polskie 2003)
  • Amerykańskie szkolnictwo od wewnątrz (1993, wydanie polskie 1996)
  • Oni wiedzą lepiej. Samozadowolenie jako podstawa polityki społecznej (1996, wydanie polskie 2008)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]