Tibia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tibia
Logo gry
Logo gry
Producent CipSoft
Wydawca CipSoft
Aktualna wersja 10.38
Data wydania

1997

Gatunek

MMORPG

Tryby gry Gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe

PEGI: 7+

Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Linux
Nośniki

download, Przeglądarka internetowa

Wymagania

Windows XP,
91 MB wolnego miejsca na dysku,
DirectX w wersji 5.0 lub nowszej,
połączenie z Internetem,
Adobe Flash 11.2.0 lub nowszy
(do gry w przeglądarce).

Kontrolery klawiatura, mysz

Tibia – gra z gatunku MMORPG, stworzona przez czterech niemieckich studentów informatyki (Stephan Börzsönyi, Guido Lübke, Ulrich Schlott i Stephan Vogler), dystrybuowana przez niemiecką firmę CipSoft. Początkowo była niekomercyjnym eksperymentem. Pierwsza wersja Tibii została wydana 7 stycznia 1997, by po trzech dniach dołączył do niej pierwszy gracz. Początkowa wersja była bardzo niedopracowana i uboga w treść. Wraz z rozwojem gry i rosnącą popularnością stała się projektem komercyjnym.

Tibia, mimo stosunkowo długiego czasu istnienia, nadal posiada prostą grafikę opartą na bitmapach stworzoną w 2D. Gra pozbawiona jest jakichkolwiek dźwięków. Uczestnictwo w grze jest bezpłatne, jednakże CipSoft oferuje ulepszanie kont do statusu konta premiowanego odblokowującego wiele dodatkowych opcji.

W Polsce gra stała się tematem reportażu prasowego na temat uzależnienia od gier i internetu[1].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra polega na sterowaniu postacią podróżującą po świecie o nazwie Tibia. Rozgrywka polega na trenowaniu i szlifowaniu umiejętności swojego bohatera poprzez polowanie na różne stwory za pomocą broni i zaklęć. Innym celem jest zbieranie przeróżnych rzeczy i sprzedawania ich z łupów po pokonanych wrogach oraz z nagród za wykonane zadań. Interakcja między graczami jest realizowana poprzez rozmowy, handel, wspólne wyprawy bojowe oraz przynależność do gildii.

Na większości serwerów jest także możliwa walka pomiędzy postaciami (tzw. PvP). Niektóre serwery nie dopuszczają zaatakowania innego gracza (tzw. Optional – PvP). Serwery Hardcore – PvP umożliwiają zabijanie postaci bez żadnych ograniczeń i kar oraz kiedyś dodawały 10% punktów doświadczenia, które straciła zabita postać, jeśli była na wyższym poziomie , jednak z uwagi na szybkie zdobywanie doświadczenia niskopoziomowych graczy na postaciach , które celowo dawały się zabijać, zostało to wycofane.

Czaszki[edytuj | edytuj kod]

Czaszka (ang. skull) jest najczęściej oznaczeniem gracza, który zaatakował inną osobę nieposiadającą innej czaszki. Czaszka jest wyświetlana przy nazwie gracza. W grze występuje 5 rodzajów czaszek:

 • Biała czaszka (ang. white skull) – tę czaszkę otrzymują gracze, którzy zaatakują inną osobę, nieposiadającą czaszki. Biała czaszka widoczna jest dla wszystkich graczy. Oznacza, że dana osoba była w ostatnim czasie agresywna. Znika ona dopiero gdy minie czas blokady wylogowania (logout block).
 • Czerwona czaszka (ang. red skull) – gracz, który zabije 3 nieoznaczonych graczy w ciągu doby, 5 w ciągu tygodnia lub 10 w ciągu miesiąca (30 dni), zostanie oznaczony czerwoną czaszką na czas 30 dni. To oznaczenie powoduje, że w momencie śmierci postać straci wszystkie przedmioty, które ma ze sobą (pomimo ewentualnego posiadania zabezpieczenia przed taką sytuacją). Do letniej aktualizacji w 2009 roku, jeśli limit zabójstw do otrzymania czerwonej czaszki został przekroczony podwójnie, postać zostawała zbanowana (zablokowana).
 • Żółta czaszka (ang. yellow skull) – nie jest widoczna dla wszystkich graczy. Tę czaszkę dostaje gracz, który zaatakuje innego gracza, oznaczonego czaszką. Żółta czaszka widoczna jest tylko dla gracza atakowanego i oznacza, że jego napastnik zaatakował go pierwszy i ofiara ma prawo się bronić. Zabicie gracza z żółtą czaszką nie jest karane, tak jak zabicie gracza z każdym innym kolorem czaszki.
 • Zielona czaszka (ang. green skull) – widzą je wszyscy gracze, którzy należą do jednej drużyny. Zielona czaszka nie jest widoczna dla graczy spoza drużyny. System drużyn został wprowadzony, aby ułatwić graczom wspólne polowania. Służy też do pojedynków między graczami.
 • Czarna czaszka (ang. black skull) – jest nią oznaczony gracz, który zabił sześciu graczy nieoznaczonych czaszką w ciągu doby. Efekty czarnej czaszki są takie same jak czerwonej z tą różnicą, że oznaczenie to trwa 45 dni, gracz nie może używać ataków obszarowych na innych oraz gracz ten przyjmuje 100 procentowe obrażenia od innych (nie 50 procentowe). Po śmierci gracz zostaje przez teleportowany do świątyni posiadając 0 punktów many i 40 punktów życia. Oznaczenie to zostało wprowadzone w letniej aktualizacji w roku 2009 zamiast banów.
 • Niebieska tarcza (ang. blue shield) – Tarcze obok czaszek zostały wprowadzone w updacie 8.53. Wprowadzono w nim system wojen oraz oznaczenia tarcz obok czaszek. Niebieska tarcza oznacza osobę, która bierze udział w wojnie.
 • Zielona tarcza (ang. green shield) – oznacza, że jest to osoba sojusznik z którą jesteśmy w wojnie.
 • Czerwona tarcza (ang. red shield) – czerwona tarcza oznacza wroga, z przeciwnej gildii, z którą mamy wojnę.

Profesje[edytuj | edytuj kod]

Gracze, którzy osiągnęli ósmy poziom doświadczenia, mogą opuścić pierwszą wyspę (Rookgaard) i wybrać jedną z następujących profesji:

 • Rycerz (ang. Knight) – jego zaletą jest posiadanie dużej ilości punktów życia oraz udźwigu. Poziom magiczny u rycerza rośnie bardzo wolno, a postać ma mało punktów magii. W dużej mierze status rycerza określają jego umiejętności władania tarczą oraz wybraną bronią (mieczem, toporem lub bronią obuchową). Po wykupieniu Konta Premium i promocji Rycerz staje się elitarnym rycerzem (ang. Elite Knight).
 • Druid – druid ma dokładnie tyle samo punktów magii co Mag. Z powodu niezbyt wielkiej liczby punktów życia, jest postacią bardzo trudną w rozwoju. Łącząc punkty many i życia, tak jak Mag, Druid tworzy największą ilość punktów żywotności. Poziom magiczny jest bardzo łatwy do wytrenowania. Potrafi przywoływać potwory. W odróżnieniu od Maga, Druid charakteryzuje się dużą gamą czarów leczących. Może też tworzyć runy leczące. Ma niewielką ilość czarów ofensywnych. Po wykupieniu Konta Premium i promocji Druid staje się Starszym Druidem (ang.Elder Druid).
 • Mag (ang. Sorcerer) – bazuje on głównie na źródłach energii magicznej i magii ofensywnej. Zazwyczaj nie atakuje w bezpośrednim starciu. Posiada dużą liczbę punktów many oraz niezbyt dużą ilość punktów życia. Bardzo szybko zdobywa kolejne poziomy magiczne. Podobnie jak Druid może przywoływać potwory, w przeciwieństwie do druida posiada dużo czarów ofensywnych. Na 45 poziomie doświadczenia może tworzyć runę nagłej śmierci (ang. Sudden Death Rune – najpotężniejszą runę ofensywną w grze), a po wykupieniu promocji uzyskuje dostęp do potężnego czaru -Gniew Niebios (ang. Rage of the Skies). Po wykupieniu Konta Premium i promocji staje się Mistrzem Magii (ang. Master Sorcerer).
 • Paladyn (ang. Paladin) – w Tibii paladyn jest jednostką walczącą głównie na dystans, co nie ma raczej wiele wspólnego z prawdziwym znaczeniem słowa paladyn. Wadą paladyna jest to, iż bronie takie jak kusza, czy łuk zajmują obie ręce, przez co nie może on nosić tarczy, narażając się tym samym na ataki wrogów. Noszenie tarczy możliwe jest jednak przy używaniu włóczni. Po wykupieniu Konta Premium i promocji staje się królewskim paladynem (ang. Royal Paladin).

Aktualizacje[edytuj | edytuj kod]

Na samym początku istnienia gry, była ona aktualizowana bez żadnych ustalonych ram czasowych. Od kilku lat przyjął się harmonogram gdzie duże aktualizacje (wprowadzające nową treść do gry) są wydawane latem i na zimę tzw. summer update i winter update. Natomiast autumn patch i spring patch to łatki wnoszące zmiany w systemach (lub wprowadzające całkiem nowe). W przypadku błędów i niedociągnięć poprawki wprowadzane są na bieżąco.

Wersja na platformy mobilne[edytuj | edytuj kod]

Tibia Micro Edition – gra stworzona na bazie Tibii, przeznaczona dla użytkowników telefonów komórkowych, stworzona przez CipSoft w 2003. Pierwsza wersja gry powstała w wersji na Symbian, obecnie występuje w wersjach na platformy Windows Phone, Series 60, Java, Android i iPhone (wersja 2.10). Obecnie gra dostępna jest w czterech językach: angielskim, niemieckim, malajskim i portugalskim. Do nawiązania połączenia z serwerem wykorzystywana jest platforma GPRS.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Grzegorz Rudynek, Jacek Tacik: Tibia jak narkotyk (pol.). Metro, 2006-04-19. [dostęp 2012-08-25]. [zarchiwizowane z adresu].