Tibia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tibia
Logo gry
Logo gry
Producent CipSoft
Wydawca CipSoft
Aktualna wersja 10.71
Data wydania 1997
Gatunek MMORPG
Tryby gry Gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 7+
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Linux
Nośniki download, Przeglądarka internetowa
Wymagania

Windows XP,
91 MB wolnego miejsca na dysku,
DirectX w wersji 5.0 lub nowszej,
połączenie z Internetem,
Adobe Flash 11.2.0 lub nowszy
(do gry w przeglądarce).

Kontrolery klawiatura, mysz
Rozdzielczość natywna 1600 x 1200
Strona internetowa

Tibia – gra z gatunku MMORPG, stworzona przez czterech niemieckich studentów informatyki (Stephan Börzsönyi, Guido Lübke, Ulrich Schlott i Stephan Vogler), dystrybuowana przez niemiecką firmę CipSoft. Początkowo była niekomercyjnym eksperymentem. Pierwsza wersja Tibii została wydana 7 stycznia 1997, by po trzech dniach dołączył do niej pierwszy gracz. Początkowa wersja była bardzo niedopracowana i uboga w treść. Wraz z rozwojem gry i rosnącą popularnością stała się projektem komercyjnym.

Tibia, mimo stosunkowo długiego czasu istnienia, nadal posiada prostą grafikę opartą na bitmapach stworzoną w 2D. Gra pozbawiona jest jakichkolwiek dźwięków. Uczestnictwo w grze jest bezpłatne, jednakże CipSoft oferuje ulepszanie kont do statusu konta premiowanego odblokowującego wiele dodatkowych opcji.

W Polsce gra stała się tematem reportażu prasowego na temat uzależnienia od gier i internetu[1].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra polega na sterowaniu postacią podróżującą po świecie o nazwie Tibia. Rozgrywka polega na trenowaniu i szlifowaniu umiejętności swojego bohatera poprzez polowanie na różne stwory za pomocą broni i zaklęć. Innym celem jest zbieranie przeróżnych rzeczy i sprzedawania ich z łupów po pokonanych wrogach oraz z nagród za wykonane zadań. Interakcja między graczami jest realizowana poprzez rozmowy, handel, wspólne wyprawy bojowe oraz przynależność do gildii.

Na większości serwerów jest także możliwa walka pomiędzy postaciami (tzw. PvP). Niektóre serwery nie dopuszczają zaatakowania innego gracza (tzw. Optional – PvP). Serwery Hardcore – PvP umożliwiają zabijanie postaci bez żadnych ograniczeń i kar oraz kiedyś dodawały 10% punktów doświadczenia, które straciła zabita postać, jeśli była na wyższym poziomie , jednak z uwagi na szybkie zdobywanie doświadczenia niskopoziomowych graczy na postaciach , które celowo dawały się zabijać, zostało to wycofane.

Wersja na platformy mobilne[edytuj | edytuj kod]

Tibia Micro Edition – gra stworzona na bazie Tibii, przeznaczona dla użytkowników telefonów komórkowych, stworzona przez CipSoft w 2003. Pierwsza wersja gry powstała w wersji na Symbian, obecnie występuje w wersjach na platformy Windows Phone, Series 60, Java, Android i iPhone (wersja 2.10). Obecnie gra dostępna jest w czterech językach: angielskim, niemieckim, malajskim i portugalskim. Do nawiązania połączenia z serwerem wykorzystywana jest platforma GPRS.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Grzegorz Rudynek, Jacek Tacik: Tibia jak narkotyk (pol.). Metro, 2006-04-19. [dostęp 2012-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu].