Tichon (Iwanow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tichon
Christo Iwanow
Biskup tiweriopolski
ilustracja
Kraj działania

Bułgaria

Data i miejsce urodzenia

26 maja 1945
Stuttgart

Biskup tiweriopolski
Okres sprawowania

od 2003

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Bułgarski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Metropolia sofijska

Śluby zakonne

11 listopada 2001

Diakonat

2001

Prezbiterat

19 listopada 2001

Chirotonia biskupia

6 lipca 2003

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

6 lipca 2003

Konsekrator

Maksym

Współkonsekratorzy

Kalinik (Aleksandrow), Domecjan (Topuzliew), Cyryl (Kowaczew), Symeon (Kostadinow), Neofit (Dimitrow), Ignacy (Dimow), Galakcjon (Tabakow), Gabriel (Dinew), Hilarion (Conew), Teodozjusz (Kupiczkow), Eulogiusz (Stambołdżiew), Paweł (Petrow)

Tichon, imię świeckie Christo Georgiew Iwanow (ur. 26 maja 1945 w Stuttgarcie) – bułgarski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Bułgara i Niemki. Ukończył seminarium duchowne w Sofii i studia na Akademii Duchownej w tym samym mieście, po czym podjął pracę w wydawnictwie i bibliotece Świętego Synodu Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. W 1979 wyjechał do RFN, gdzie ożenił się i miał dwoje dzieci. W 2000 jego małżeństwo zakończyło się rozwodem. 11 listopada tego samego roku Christo Iwanow złożył na ręce metropolity zachodnio- i środkowoeuropejskiego Symeona wieczyste śluby mnisze. Osiem dni później został wyświęcony na hieromnicha[1].

W 2000 metropolita Symeon powierzył mu godność protosyngla metropolii zachodnio- i środkowoeuropejskiej. 8 lipca 2001 otrzymał godność archimandryty. Dwa lata później, 6 lipca 2003, został wyświęcony na biskupa tiweriopolskiego, wikariusza metropolii zachodnio- i środkowoeuropejskiej, wbrew regułom wewnętrznym Kościoła, które zezwalają na chirotonie biskupie wyłącznie mężczyzn, którzy przeżyli w monasterze co najmniej 10 lat[1].

Od 2010 jest proboszczem parafii przy katedralnym soborze św. Aleksandra Newskiego w Sofii[1].

Tichon (Iwanow) jako pierwszy duchowny w Bułgarii został zaszczepiony przeciwko COVID-19. Szczepionkę przyjął 27 grudnia 2020 r. w szpitalu św. Anny w Sofii, zaraz po ministrze zdrowia Kostadinie Angełowie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]