Tinggården

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tinggården
Państwo

 Dania

Region

Region Stołeczny

Gmina

Køge

Położenie na mapie Regionu Stołecznego
Mapa konturowa Regionu Stołecznego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Tinggården”
Położenie na mapie Danii
Mapa konturowa Danii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Tinggården”
Ziemia55°24′46,04″N 12°09′03,07″E/55,412789 12,150853

Tinggårdenduński spółdzielczy projekt mieszkaniowy (potocznie też nazwa osiedla), zlokalizowany w Herfølge, na południe od Kopenhagi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół mieszkaniowy został zrealizowany w latach 1977-1979, jako eksperymentalny projekt urbanistyczny. Składa się z 80 mieszkań umieszczonych w sześciu zgrupowaniach domów, z których każde ma po około 15 gospodarstw domowych. Każde z sześciu zgrupowań jest zorganizowane wokół lokalnego skweru ze wspólnym domem komunalnym. Oprócz tego istnieje centrum dla całego osiedla[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Celem powstania projektu było stworzenie osiedla mieszkaniowego, które w pełni odpowiadałoby ludzkiej skali postrzegania zmysłowego. Eliminowałoby konieczności dojazdów, zachęcało do spotkań w kameralnych warunkach, wykluczało puste przestrzenie niczyje, zachęcało do dbałości o przestrzenie wspólne (półprywatne i półpubliczne), a także tworzyło chętną do współdziałania, demokratyczną społeczność. Zespół był owocem współpracy architektów (Tegnestuben i Vandkunsten) oraz przyszłych mieszkańców. Zastosowane zróżnicowane materiały budowlane o zmiennej fakturze i barwach[1].

Każda z rodzin ma do dyspozycji przestrzeń prywatną (mieszkania), wspólną dla małej grupy (plac wewnątrz grupy mieszkań z budynkiem komunalnym) i wspólną dla całego osiedla (główna ulica wraz z centrum usługowym). W mieszkaniach spotykają się rodziny, w grupie domostw - najbliżsi sąsiedzi, a na ulicy cała społeczność dzielnicy. Nigdzie nie trzeba dojeżdżać samochodem, co powoduje znaczące zwiększenie interakcji między mieszkańcami[1].

Obecnie Tinggården jest licznie odwiedzane przez architektów, urbanistów i turystów, jako przykład planowania miejskiego dostosowanego do skali postrzegania jednostki ludzkiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]