Tintin w Kongo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tom 2. serii Przygody Tintina
Tintin w Kongo
Tintin au Congo
okładka
Okładka wydania angielskiego
Scenariusz Hergé
Rysunki Hergé
Kraj wydania Belgia
Język francuski
Data pierwszego wydania 1931
Wydawca Casterman
Data pierwszego wydania polskiego 2002
Pierwszy wydawca polski Twój Komiks
Tłumaczenie Daniel Wyszogrodzki
poprzedni
Tintin w kraju Sowietów
następny
Tintin w Ameryce

Tintin w Kongo (fr. Tintin au Congo) to album komiksowy wydany w serii Tintin, autorstwa Hergé.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Tintin w Kongo zaczyna się, gdy Tintin i Miluś wyruszają z Antwerpii do Konga Belgijskiego. Miluś uczestniczy w kilku wypadkach na statku, w tym spotkanie z pasażerem na gapę, ale mimo to bezpieczne dojeżdżają do Matadi. Tam wypożyczają Forda T i zatrudniają przewodnika, Koko. Wyruszają w głąb Kongo, gdzie Tintin poluje na zwierzęta.

Gdy wracają do Koko, Tintin zauważa, że jego auto zostało skradzione przez człowieka, w którym Miluś rozpoznaje pasażera na gapę. Odzyskują samochód, ale mężczyzna ucieka.

Następnie, Tintin, Miluś i Koko udają się do wioski. Jednak, pasażer na gapę dogaduje się z miejscowym czarownikiem i parę razy próbuje się pozbyć Tintina. W ostatniej próbie, bandyta (Tom) próbuje zawiesić Tintina nad rzeką pełna krokodyli, aby mogły go zjeść, ale Tintin zostaje uratowany przez belgijskiego misjonarza.

Tintin i Miluś zostają zabrani do miejsca, gdzie mieszkają misjonarze, a Tom znów próbuje pozbyć się Tintina, ale w ostatniej walce Tom zostaje zjedzony przez krokodyle, choć Tintin wcale tego nie chciał. Tintin znajduje lisy, w którym Tom otrzymał instrukcje, aby go zabić. List jest podpisany inicjałami A.C., które należą do Ala Capone, który chce przejąć wydobycie diamentów w Kongo. Tintin przekazuje informacje o tej akcji policji i z ich pomocą aresztuje gang.

W końcu, Tintin może wrócić do spokojnego kongijskiego życia. Ale on i Miluś zostają zaatakowani przez bawoły. Zanim zostają przez nie zaatakowani, samolot podlatuje i ich ratuje. Zostają zabrani do Europy, aby przygotować się do kolejnej przygody, Tintin w Ameryce.

Wydania[edytuj | edytuj kod]

"Tintin w Kongo" został wydany w postaci albumu czarno-białego (jak wszystkie pierwsze wydania początkowych albumów z przygodami Tintina) już w roku 1931 (we Francji dopiero 6 lat później). Według krytyków obraz Afryki jest typowy dla ówczesnej Belgii: naiwny i paternalistyczny. W roku 1946 Hergé przerysował go w kolorze, usuwając przy tym akcenty uważane za zbyt prokolonialne, co według przeciwników tego komiksu nie poprawiło jednak jego braków.

W Polsce komiks ten został wydany przez wydawnictwo Twój Komiks w roku 2002 roku.

Biografia[edytuj | edytuj kod]