Tytanozaur (potwór)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Titanosaurus (potwór))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Postać z Tōhō
Titanosaurus
Typ Wodny dinozaur
Wysokość 60 metrów
Waga 30 000 ton
Specjalne zdolności: Wachlarzowym Ogonem potrafi wzniecić silny wiatr.
Główni przeciwnicy Godzilla
Filmy
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy filmowego potwora z wytwórni Tōhō. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.

Tytanozaur (jap. チタノザウルス Chitanozaurusu?, ang. Titanosaurus) – fikcyjny olbrzymi prehistoryczny potwór (kaijū), występujący w należącej do japońskiej wytwórni Tōhō serii filmów o Godzilli. Pojawił się wyłącznie w piętnastym filmie serii pod tytułem Powrót Mechagodzilli (jap. メカゴジラの逆襲 Mekagojira-no gyakushū?) z 1975 roku[1]. W filmie występuje w roli adwersarza Godzilli. Potwór wytwórni Tōhō nie ma nic wspólnego z dinozaurem o tej samej nazwie, należącym do zauropodów z rodziny tytanozaurów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Tytanozaur jest dwunożnym morskim dinozaurem, który przetrwał do naszych czasów[1]. Pokryty był czerwoną łuską, na jego głowie i grzbiecie znajdowała się żółtawa płetwa, zaś ogon zakończony był rozkładającą sie błoną. Oryginalnie nie był agresywnym zwierzęciem. Został odkryty przez doktora Shinji Mafune (Akihiko Hirata), który wynalazł sposób komunikowania się z dinozaurem i tym samym kontroli nad nim[1]. Chcący podbić Ziemię kosmici proszą doktora o to, by Tytanozaur pomógł ich olbrzymiemu robotowi - Mechagodzilli. Mafune zgadza się gdyż obcy uratowali jego córkę. Dinozaur wraz z Mechagodzillą atakują Yokosuka, jednak Godzilla pokonuje obydwa potwory[1].

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

  • Wysokość: 60 metrów[1]
  • Waga: 30 000 ton[1]

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Tytanozaur jako stworzenie morskie, był w stanie zanurzać się pod woda i doskonale pływać[1]. Potrafił też wysoko skakać. Jego szczęki były na tyle silne, że mógł nimi pochwycić i unieść przeciwnika jego rozmiarów. Walczył uderzając łapami, kopiąc i uderzając głową[1]. Po rozłożeniu błony na końcu ogona (przypominającej wachlarz), Tytanozaur był zdolny wzniecić huraganowy wiatr, poprzez machaniem nim na boki[1]. Jego słabością była wrażliwość na fale dźwiękowe.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 J.D. Lees, Marc Cerasini: The Official Godzilla Compendium: A 40 Year Retrospective. Random House Books, marzec 1998, s. 52-54; 140, seria: Official Godzilla. ISBN 0679888225. (ang.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]