Today (program telewizyjny NBC)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy programu telewizyjnego. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Today
Flickr - The U.S. Army - Today Show (2).jpg
Rodzaj programu magazyn
Data premiery 14 stycznia 1952
Lata emisji od 1952
Liczba odcinków 15 785 (stan na: 13 lipca 2012)
Czas trwania odcinka 240 min
Produkcja
Stacja telewizyjna NBC
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Today (The Today Show) – magazyn telewizji śniadaniowej amerykańskiej stacji NBC, nadawany na żywo. Zadebiutował na antenie 14 stycznia 1952, będąc pierwszym tego typu programem telewizyjnym zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie. Stanowił wzór dla podobnych produkcji, które wkrótce zaczęły pojawiać się w innych stacjach telewizyjnych. Jest trzecim najdłużej emitowanym amerykańskim programem telewizyjnym. Początkowo ukazywał się jedynie od poniedziałku do piątku. W 1987 rozpoczęto niedzielne emisje (obecnie jedna godzina), a w 1992 – sobotnie (dwie godziny). W 2000 czas emisji w tygodniu roboczym uległ wydłużeniu do trzech godzin. Od 2007 program trwa cztery godziny.

Pozycja programu pozostawała niezagrożona przez inne sieci aż do późnych lat 80., kiedy pod względem oglądalności ustąpił miejsca Good Morning America, emitowanemu przez konkurencyjną stację ABC. Udało mu się jednak odzyskać dominującą pozycję (według Nielsen ratings) 11 grudnia 1995, którą utrzymuje do chwili obecnej.

Program jest nadawany ze Studio 1 A, mieszczącego się w wieżowcu GE Building, położonym w kompleksie Rockefeller Center na Manhattanie (Midtown Manhattan).

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 program był emitowany na żywo ze studia zlokalizowanego na szczycie Grouse Mountain, górującej nad Vancouver i położonej nieopodal Cypres Mountain Ski Area, który gościł uczestników konkurencji narciarstwa dowolnego oraz snowboardu.

Prowadzący[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]