Tomasz Rożek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomasz Rożek
Tomasz Rożek
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1976
Katowice
Zawód dziennikarz, fizyk
Alma Mater Uniwersytet Śląski w Katowicach
Pracodawca Radio eM, Gość Niedzielny
Wyznanie rzymskokatolickie
Małżeństwo Anna

Tomasz Rożek (ur. 30 listopada 1976 w Katowicach) − polski dziennikarz naukowy i fizyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył fizykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. Posiada stopień doktora nauk fizycznych uzyskany na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich.

Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl i pomysłodawcą oraz współzałożycielem stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. W radiu eM prowadzi autorski program Labirynty wiedzy[1]; przybliża również naukę w sobotnim programie Dzień Dobry TVN[2].

Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi: "Gość Niedzielny", „Wiedza i Życie”, „National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej uhonorowało Rożka w 2008 tytułem Popularyzatora nauki. W 2009 samorządy studenckie śląskich uczelni nagrodziły go Laurem Studenckim za działalność popularyzującą naukę.

W lutym 2011 roku wydał książkę "Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi", która została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. "Nauka - po prostu" to zbiór wywiadów z uznanymi polskimi naukowcami, reprezentującymi różne dziedziny nauki: nanotechnologię, cybernetykę i robotykę, fizykę cząstek, badania mózgu, internet i jego rolę komunikacyjną, klimat i modyfikacje pogody oraz genetykę człowieka.

Jest szefem działu „Nauka i gospodarka” w tygodniku "Gość Niedzielny"[3]. Ma żonę Annę i dwoje dzieci[4].

Przypisy

  1. Ludzie Radia. www.radioem.pl. [dostęp 2014-02-02].
  2. "Gość Niedzielny", nr 39/2011, s. 12
  3. Kontakt. gosc.pl, 2011-05-14. [dostęp 2014-02-02].
  4. Dziennikarze "Gościa Niedzielnego" - kontakt. gosc.pl, 2011-05-28. [dostęp 2014-02-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]