Toruń Miasto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Toruń Miasto
Peron dworca
Peron dworca
Państwo  Polska
Miejscowość Toruń
Lokalizacja Stare Miasto
Oznaczenie stacji Kurs'90: 5650
Poprzednie nazwy Thorn Stadt
Informacje kolejowe
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
2
Liczba torów
w ruchu pasażerskim
2
Kasy link= N
Przejścia nadziemne link= N
Przejścia podziemne link= T
Linie kolejowe
Położenie na mapie Torunia
Mapa lokalizacyjna Torunia
Toruń Miasto
Toruń Miasto
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Toruń Miasto
Toruń Miasto
Ziemia 53°00′42,79″N 18°37′11,20″E/53,011886 18,619778
Portal Portal Transport szynowy

Toruń Miastostacja kolejowa w Toruniu, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Jest trzecim co do wielkości dworcem kolejowym na terenie Torunia. Usytuowany jest w centrum miasta, blisko zabytkowego Zespołu Staromiejskiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Według stanu na 14 października 2014 r., dworzec Toruń Miasto posiadał kategorię B (roczna odprawa podróżnych 1-2 mln osób)[1].

Połączenia kolejowe[edytuj | edytuj kod]

Na dworcu zatrzymują się wszystkie pociągi osobowe jadące na północ w kierunku:

oraz na południe jadących w kierunku:

Oprócz pociągów dalekobieżnych i wojewódzkich na stacji Toruń Miasto zatrzymują się również pociągi BiT City. Składy kursują na trasie Toruń Wschodni - Bydgoszcz Główna. Od 14 grudnia 2014 roku połączenia te są obsługiwane przez cztery nowe składy typu Pesa Elf 22WEc[2]. Przy stacji znajduje się również dworzec Toruńskiej Korporacji Autobusowej, na którym zatrzymują się autobusy dalekobieżne i międzynarodowe.

Historia budynku[edytuj | edytuj kod]

Historia budynku dworcowego - Toruń Miasto
Torun dworzec Torun Miasto
Budynek dworca zbudowany został w 1873 roku w stylu neogotyckim. Niemal równocześnie z pracami przy dworcu toczyły się prace przy budowie mostu kolejowego im. Ernesta Malinowskiego. Obecny budynek pełniący funkcję dworca został wzniesiony w 1889 roku (wcześniej w tym miejscu znajdował się tylko przystanek osobowy). 18 stycznia 1920 roku dworzec był miejscem powitania polskich wojsk wkraczających do Torunia. W 1938 roku, podczas wizyty marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, został przebudowany i na nowo otynkowany. Dworzec nigdy w historii nie zdołał podważyć znaczenia dworca lewobrzeżnego (dziś Toruń Główny). Na początku 2013 roku PKP (właściciel obiektu) ogłosił przetarg na gruntowną przebudowę i modernizację dworca[3]. W roku 2015 planowane jest zakończenie prac przy budowie węzła przesiadkowego (kładki dla pieszych umożliwiającej bezpieczną przesiadką z pociągu do komunikacji miejskiej). Koszt inwestycji to 52,6 mln zł; wartość dofinansowania - 31 mln zł.

Bocznica kolejowa[edytuj | edytuj kod]

Bocznica kolejowa łącząca dworzec Toruń Miasto z portem zimowym
Aby usprawnić miejscową żeglugę (jedną z głównych gałęzi gospodarki ówczesnego miasta), wybudowano bocznicę kolejową z dworca kolejowego Toruń Miasto wzdłuż nabrzeża wiślanego (obecnie Bulwar Filadelfijski) do portu zimowego. Bocznica kolejowa funkcjonowała jeszcze po II wojnie światowej.

Węzeł przesiadkowy[edytuj | edytuj kod]

Budowany węzeł przesiadkowy na Placu 18. Stycznia, Toruń
Węzeł przesiadkowy przy dworcu Toruń Miasto
Budowa węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Miasto rozpoczęła się w czerwcu 2014 roku i ma potrwać do czerwca 2015 roku. Węzeł będzie integrował komunikację kolejową z komunikacją tramwajową i autobusową. Pozwoli pasażerom na bezkolizyjne, bezpieczne i wygodne przesiadki z jednego transportu na drugi. Plac otaczający dworzec zyska historyczny wygląd. Całość ma nawiązywać do wyglądu z początku XX wieku.[4]

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja publiczna miasta Torunia z dworcem Toruń Miasto[5]
Linie tramwajowe: 1, 1 N i 5.
Linie autobusowe: 02.
Po połączeniu Placu 18-go Stycznia z Placem Pokoju Toruńskiego w czerwcu 2015 roku, dworzec zyska połączenia autobusowe takich linii, jak: 15, 22 i 31.

Zobacz także[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. PKP Polskie Linie Kolejowe SA: Platforma Zakupowa. Postępowania ustawowe: 6060/ICZ3/000008/14/P: Zaprojektowanie, dostawa i montaż urzadzeń SDIP CCTV (kontrakt 1,2,3 i 4) w ramach Projektu: Projekt, dostawa i instalacja elementów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych POIiŚ 7.1-106. Załącznik nr 2 do Opisu Przedmiotu Zamówienia - Wykaz stacji i przystanków. Dostęp: 2015-02-20.
  2. Będą kolejne Elfy dla kujawsko-pomorskiego? (pol.). inforail.pl. [dostęp 2014-12-12].
  3. Opóźni się remont dworca Toruń Miasto. PKP unieważniły przetarg na modernizację (pol.). pomorska.pl. [dostęp 2013-04-05].
  4. Węzeł przy stacji Toruń Miasto zmieni oblicze transportu miejskiego Torunia (pol.). transport-publiczny.pl. [dostęp 2013-09-20].
  5. Rozkład jazdy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Toruń Miasto
Linia 353 Poznań Wschód - Železnodorožnyj
odległość: 2,712 km
Toruń GłównyBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
odległość: 1,674 km