Trójmorski Wierch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trójmorski Wierch
Widok na szczyt od południa
Widok na szczyt od południa
Państwo  Polska
 Czechy
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Wysokość 1145 m n.p.m.
Pierwsze wejście w czasach przedhistorycznych
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Trójmorski Wierch
Trójmorski Wierch
Ziemia 50°09′27,01″N 16°47′27,00″E/50,157503 16,790833

Trójmorski Wierch (pol. do 1946 roku Klepacz, czes. Klepáč, niem. Klappersteine) - szczyt w Masywie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich o wysokości 1145 m n.p.m., leżący między Puchaczem a Jasieniem w granicznym grzbiecie, oddzielającym Polskę od Czech.

Trójmorski Wierch po lewei i Puchacz po prawej - widok od strony wschodniej

Zbudowany jest z gnejsów śnieżnickich, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, a porośnięty niemal w całości lasem świerkowym.

Znajdujące się na wierzchołku gnejsowe głazy wydają pod wpływem wiatru lub stąpania charakterystyczne "kłapiące" odgłosy - od nich pochodzą czeska, niemiecka oraz dawne polskie ("Klepacz", "Kłapiące Głazy") nazwy szczytu.

Obecną nazwę wprowadził w 1946 dr Mieczysław Orłowicz. Oddaje ona w pełni charakter szczytu, który jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz: na zachodnich zboczach mają swoje źródła dopływy Nysy Kłodzkiej w zlewisku Morza Bałtyckiego, z południowo-wschodniego zbocza spływa Lipkovský potok, dopływ Cichej Orlicy (czes. Tichá Orlice) w zlewisku Morza Północnego, a u stóp wschodniego zbocza znajduje się dolina Morawy w zlewisku Morza Czarnego.

8 maja 2010 r. oddano, m.in. do użytku turystów, drewnianą wieżę widokowo-przeciwpożarową o wysokości 25 metrów.